Leki na alergie – co wybrać?

Wiosna i lato to pory roku, które bywają utrapieniem dla wielu alergików. Unoszące się w powietrzu pyłki kwiatów i traw są przyczyną kataru siennego, łzawienia oczu czy wreszcie świądu skóry. Wiele osób uskarża się jednak na objawy przez cały rok. Wówczas winowajców szukamy wśród alergenów pokarmowych, kontaktowych, a także roztoczy czy też zarodników grzybów. Na szczęście współczesne leki na alergie potrafią zaradzić większości problemom.

Antyhistaminowe leki antyalergiczne

Alergie leczone są różnymi rodzajami leków, w tym odczulającymi zastrzykami oraz preparatami sterydowymi. Pierwszym, co trzeba jednak wypróbować są dostępne także i bez recepty leki antyhistaminowe. To początkowy krok w walce z objawami alergii.

Kiedy nasze ciało wchodzi w kontakt z czynnikiem wywołującym reakcje alergiczne, a może być to niemal wszystko, wytwarza ono neuroprzekaźniki nazywane histaminami. Na skórze pojawia się obrzęk, przekrwienie lub świąd. Podobnie reagują oczy, które w rezultacie zaczynają łzawić. Dochodzi do skurczów w płucach i oskrzelach, co w rezultacie prowadzić może do napadów astmy. Pobudzeniu ulegają nerwy odpowiedzialne za kichanie. W wypadku alergii pokarmowych podrażnieniu ulega śluzówka żołądka i jelit.

Nadmierna produkcja histaminy może skutkować wstrząsem anafilaktyczny. Dlatego tak ważne jest, aby w apteczce każdego alergika nigdy nie zabrakło leków na alergie. Środki antyhistaminowe od lat stosowane są w leczeniu ich objawów. Blokują receptory odpowiadające za reakcje uczuleniowe, dzięki czemu łagodzą najpopularniejsze objawy alergii.

Leki na alergie o działaniu miejscowym

Poza doustnymi lekami antyhistaminowymi istnieją też takie, które stosować możemy miejscowo, czyli w miejscu wystąpienia nieprzyjemnych objawów. Stosowane na skórę zmniejszają podrażnienia i obrzęk, niwelują uczucie pieczenia i świądu, wykazują lekkie działanie przeciwbólowe (np. po ukąszeniu przez owady). Leki na alergie przebiegające z objawami kataru siennego łagodzą uczucie podrażnienia śluzówki nosa, hamują kichanie i alergiczny katar. Potrafią szybko i na dłuższy czas poradzić sobie z uczuciem blokady nosa. W przypadkach alergicznego zapalenia spojówek stosuje się natomiast specjalne krople do oczu. Zakrapiane do worka spojówkowego obkurczają naczynia krwionośne, zmniejszają świąd, pieczenie i łzawienie.

Suplementy wspomagające alergików

Poza tradycyjnymi, antyhistaminowymi lekami na alergie w sprzedaży dostępne są także suplementy diety produkowane na bazie składników roślinnych. Uzupełniają one codzienną dietę osób cierpiących na alergie w dobroczynne wyciągi i oleje pochodzące prosto z natury. Pachnotka zwyczajna wspiera prawidłowe działanie układu oddechowego, niweluje kaszel i uczucie duszności. Olej z czarnuszki działa osłonowo w przypadkach alergii ze strony układu pokarmowego. Natomiast ten tłoczony z nasion wiesiołka wspomaga chorych na atopowe zapalenie skóry.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.