Tomografy komputerowe w codziennej diagnostyce
Współczesna medycyna nie może się obejść bez technologii, dzięki którym diagnozowanie schorzeń jest nie tylko szybsze, ale też skuteczniejsze. Wśród wielu nowoczesnych metod diagnostycznych znaczące miejsce zajmuje tomografia komputerowa. Wykorzystanie promieniowania elektromagnetycznego pozwala na prześwietlanie narządów oraz odtwarzanie ich wewnętrznej struktury.
Tomograf komputerowy – podstawowe informacje
Badanie tomograficzne polega na wykonywaniu setek zdjęć RTG wnętrza organizmu pacjenta, pod różnym kątem i w wielu płaszczyznach. Wynikiem nie jest jednak płaski obraz utrwalony na kliszy jak w przypadku tradycyjnego badania rentgenowskiego. Tomografy komputerowe pozwalają na odwzorowanie struktury poszczególnych organów warstwa po warstwie. Urządzenia składają się z dwóch części – stołu oraz gantry. Jest ona wyposażona w jedną lub kilka lamp rentgenowskich. Podczas pracy z dużą szybkością obracają się one wokół pacjenta, wykonując liczne zdjęcia.
Obraz, jaki dostarcza badanie tomografem, jest wynikiem zdolności tkanek do przepuszczania lub zatrzymywania promieniowania elektromagnetycznego. W efekcie każda struktura tkankowa daje inne odwzorowanie. Tomografy komputerowe są wyposażone w zaawansowane oprogramowanie, niezbędne do wykonywania analiz promieniowania oraz do porównywania poszczególnych obrazów.
Dokładność tych urządzeń sprawia, że wykonują one zdjęcia z rozdzielczością mniejszą niż 1 mm. Decyduje o tym również sterowanie elektroniczne za pomocą komfortowej konsoli. Ponadto obrazy można powiększać, dzielić i rekonstruować – także w innych płaszczyznach lub w 3D. Tomografy komputerowe są wyposażone w interkom. Pozwala on na komunikowanie się lekarza z pacjentem i instruowanie go o właściwym zachowaniu.
Tomografy komputerowe kluczowe w wykrywaniu wielu schorzeń
Tomografia komputerowa znajduje zastosowanie w diagnozowaniu nawet niewielkich zmian patologicznych. Pozwalają na to wysoka rozdzielczość oraz bardzo duża szczegółowość i dokładność badania. Dodatkowe możliwości stwarza wykorzystanie środka cieniującego (kontrastu). Substancja komponowana ze związków jodu ma zdolność do osłabiania promieniowania rentgenowskiego. Na zdjęciu wypełnione nią tkanki mają bardzo jasny kolor, zwiększając możliwość przeprowadzenia analizy.
Tomografy komputerowe są alternatywą dla USG i rezonansu magnetycznego. Badanie tomograficzne stosuje się w diagnozowaniu dysfunkcji takich jak:
- choroby serca i osierdzia, kardiomiopatia, tętniaki aorty i inne choroby dużych naczyń krwionośnych,
- choroby płuc – nowotwory, ropnie, zawał płuc, sarkoidoza, zatorowość płucna,
- zwyrodnienia kręgosłupa,
- choroby narządów głowy – zatok, nosa, gardła, kości czaszki itp.,
- zapalenie trzustki,
- choroby i wady nerek,
- nowotwory narządów rodnych, pęcherza moczowego i ulokowane w jamie brzusznej,
- wady wrodzone i zaburzenia struktury ośrodkowego układu nerwowego.
Tomograf komputerowy w ofercie firmy Mar-Med
Tomografy komputerowe są urządzeniami niezbędnymi w diagnostyce. Dlatego powinny się znaleźć na wyposażeniu każdego szpitala czy centrum medycznego. Zakup takiego sprzętu wiąże się z dużym wydatkiem, dlatego ważne jest, aby pochodził on od sprawdzonego dystrybutora. Jest nim firma Mar-Med, która od 1995 roku dostarcza placówkom medycznym wyspecjalizowany sprzęt z najwyższej półki.
Tomograf komputerowy, który proponuje dystrybutor, jest najwyższej klasy urządzeniem firmy Neusoft – jednego z największych na świecie projektantów i producentów oprogramowania dla sprzętu medycznego i nie tylko. Proponowany model powstał we współpracy z firmą Philips i charakteryzuje się wyjątkowymi parametrami pracy. Zaliczają się do nich:
- doskonała jakość obrazu przy minimalnej dawce promieniowania (iteracyjny algorytm nowej generacji ClearView)
- wysoka wydajność, którą zapewniają nowoczesne technologicznie lampy rentgenowskie,
- minimalna inwazyjność dzięki zastosowanej technologii Organ Safe,
- czas badania skrócony do 0,4 s.
Tomografy komputerowe oferowane przez firmę Mar-Med są dostępne w wariantach od 16 do 128 warstw. Wyróżniają je też nowoczesny design i wysoka ergonomia pracy.