Jakie są obowiązki placówek medycznych w związku z rozpowszechnieniem się Internetowego Konta Pacjenta

 

Na podmiocie leczniczym odbierającym oświadczenia od pacjentów ciąży obowiązek ich poinformowania o możliwości złożenia danego oświadczenia za pomocą Internetowego Konta Pacjenta i skutkach jego złożenia. Poznaj kluczowe zmiany.

Internetowe Konto Pacjenta umożliwia pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu wiele działań, m.in. dostęp do informacji dotyczących danego pacjenta czy możliwość składania przez niego oświadczeń związanych z leczeniem.

Internetowe Konto Pacjenta pozwala na złożenie przez pacjenta oświadczeń o:

  • wyrażeniu zgody na udzielanie informacji ostanie zdrowia pacjenta ze wskazaniem imienia i nazwiska osoby upoważnionej oraz danych umożliwiających kontakt z tą osobą,
  • o upoważnieniu do dostępu do dokumentacji medycznej,
  • o wyrażeniu zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych.

 

Pamiętaj, że na podmiocie odbierającym oświadczenie ciąży obowiązek (wynikający z przepisów) poinformowania pacjenta o możliwości złożenia danego oświadczenia za pomocą Internetowego Konta Pacjenta.

 

Złożenie wymienionych oświadczeń w formie elektronicznej następuje po zalogowaniu się przez pacjenta przez stronę www.pacjent.gov.pl na Internetowe Konto Pacjenta (np. za pomocą profilu zaufanego), po wejściu w zakładkę „Uprawnienia”.

 

Z tej pozycji pacjent może wybrać, jaki typ oświadczenia zamierza złożyć (upoważnienie do dostępu do dokumentacji medycznej, wyrażenie zgody na udzielenie informacji o stanie zdrowa, wyrażenie zgody na udzielanie świadczeń zdrowotnych).

Warto dodać, że w tym miejscu, oprócz upoważnienia osoby bliskiej do dostępu do danych pacjenta, możliwe jest udostępnienie dowolnemu lekarzowi/pielęgniarce/położnej/placówce medycznej zdarzeń medycznych, e-skierowań, e-recept.

 

Internetowe Konto Pacjenta ma także umożliwiać pacjentowi składanie oświadczeń o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych i jednostkowych danych medycznych koniecznych w procesie realizacji recepty transgranicznej w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, lub o jej wycofaniu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.