Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc – POChP – Co to jest?
Choć obecna sytuacja epidemiologiczna niewątpliwie wpływa na rozwijanie wiedzy dotyczącej chorób płuc, POChP w dalszym ciągu nie jest tematem, który byłby poruszany w sposób wystarczający. A przecież to choroba, która może zaatakować znaczną część społeczeństwa – niezależnie od płci. Okazuje się bowiem, że kobiety stanowią już ponad 30% spośród wszystkich osób cierpiących na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc. Czym zatem jest POChP i skąd się bierze? Czy można wyleczyć ową jednostkę chorobową? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Jeśli zatem jesteś ciekaw, co to jest POChP, serdecznie zapraszamy Cię do lektury!
POChP – Co to jest? – Wstęp
Aby jednak móc szczegółowo omówić wszystkie zagadnienia związane z POChP, najpierw należy wskazać, czym właściwie jest owa choroba. Rozwinięcie skrótu POChP przedstawia się następująco – Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc. W tym miejscu warto wyjaśnić również, czym jest obturacja – słowo to wzbudza bowiem wiele wątpliwości. Otóż jest to termin stosowany w medycynie, określający zwężenie organów. W przypadku omawianej przez nas jednostki chorobowej mówimy o zwężeniu oskrzeli i górnych dróg oddechowych pacjenta, co znacząco wpływa na jego dyskomfort podczas wykonywania nawet najprostszych czynności fizycznych.
Reasumując – Co to jest POChP? To przewlekła choroba płuc, charakteryzująca się obturacją górnych dróg oddechowych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w prezentacji portalu Oddychajmy: https://oddychajmy.pl/video/pochp-co-to-za-choroba/. Zachęcamy do zapoznania się z zagadnieniem w nieco szerszej perspektywie.
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc w liczbach
Wiesz już, co to jest POChP. Nadeszła pora, aby przedstawić Ci ową chorobę nieco bardziej szczegółowo, a konkretniej mówiąc – w liczbach. Poniżej znajdziesz kilka faktów na temat Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, które uzmysłowią Ci, jak wiele osób może na nią cierpieć.
- Około 2 milionów Polaków choruje na POChP – Badania potwierdziły, że omawiana przez nas choroba charakteryzuje się dużą wykrywalnością na terenie naszego kraju.
- Globalnie Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc dopadła około 380 milionów ludzi – Okazuje się jednak, że nie tylko Polacy są narażeni na szkodliwe czynniki chorobotwórcze. Statystyki potwierdzają, że POChP dotyka ludzi na całym świecie. I bynajmniej nie jest ich mało.
- POChP lada moment znajdzie się na podium na liście najczęstszych przyczyn zgonów – W latach dziewięćdziesiątych Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc zajmowała szóste miejsce na liście najczęstszych przyczyn zgonów. Dziś, trzydzieści lat później, jest to już miejsce czwarte, a wszystko wskazuje na to, że POChP niebawem zagości na podium.
- Szczególnie narażeni są mężczyźni po ukończeniu 40. roku życia – Badania wskazują, że w grupie ryzyka zachorowania na POChP najczęściej znajdują się panowie w średnim wieku. To właśnie mężczyźni stanowią bowiem ponad 60% spośród wszystkich osób cierpiących na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc.
- Palenie negatywnie wpływa na stan naszych płuc – Osoby uzależnione od wyrobów tytoniowych stanowią aż 90% spośród wszystkich osób cierpiących na POChP. Wskazuje się, że papierosy zawierają w sobie ponad cztery tysiące szkodliwych substancji chemicznych, wśród których znaczna część ma udowodnione działanie toksyczne.
Przyczyny występowania POChP
Nie ulega wątpliwości, że powyższe liczby wzbudzają niepokój. Statystyka nie bierze się jednak z niczego. Jedną z najpowszechniejszych przyczyn zachorowania na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc jest zła jakość powietrza. Popularny dziś temat smogu poruszany jest w mediach niemal codziennie. Niestety – w dalszym ciągu nie przynosi to praktycznie żadnych efektów. Ogrzewanie mieszkań materiałami, które nie są do tego przystosowane, ma negatywny wpływ na stan płuc całego społeczeństwa. Drugim najczęściej wymienianym czynnikiem jest natomiast praca w pyle. To właśnie dlatego szczególnie narażeni na POChP są mężczyźni, którzy ukończyli czterdziesty rok życia – wszak to właśnie oni najczęściej wykonują takie zawody, jak spawacz, hutnik, czy górnik.
Czy POChP można wyleczyć?
Znasz już najczęstsze przyczyny występowania Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc oraz wiesz, jak owa jednostka chorobowa przedstawia się w liczbach. Możemy więc śmiało powiedzieć, że z całą pewnością wiesz, co to jest POChP. Pora zatem poruszyć ostatnie zagadnienie, a więc uleczalność Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Na początku jednak musimy zaznaczyć, że omawiana przez nas choroba jest nieuleczalna. Nie oznacza to jednak, że nie można jej leczyć! Mamy na myśli leczenie objawowe, które, fakt faktem, nie pozbędzie się choroby z organizmu pacjenta, ale niewątpliwie wpłynie na jego komfort życia. Co zatem zrobić, by nie odczuwać skutków POChP? Przede wszystkim należy zmienić tryb życia. Palaczom zaleca się rzucenie lub znaczące ograniczenie papierosów, zaś osobom prowadzącym osiadły tryb życia – włączenie aktywności fizycznej dostosowanej do ich możliwości. To wszystko w połączeniu z odpowiednio dobranymi lekami jest kluczem do sukcesu!