Czy praca siedząca jest szkodliwa dla zdrowia?
Kiedy siedzisz, zużywasz mniej energii niż wtedy, gdy stoisz lub się ruszasz. Badania wykazały, że siedzenie przez długi czas wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi. Należą do nich otyłość i grupa schorzeń – podwyższone ciśnienie krwi, wysoki poziom cukru we krwi, nadmiar tkanki tłuszczowej wokół talii i nieprawidłowy poziom cholesterolu – które składają się na zespół metaboliczny. Zbyt częste i długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej również zwiększa ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia i nowotworów.
Praca siedząca – przyczyna wielu schorzeń i problemów zdrowotnych
Każde dłuższe siedzenie – np. przy biurku, za kierownicą lub przed ekranem – może być szkodliwe. Analiza 13 badań dotyczących czasu siedzenia i poziomu aktywności wykazała, że u osób, które siedziały ponad osiem godzin dziennie i nie podejmowały żadnej aktywności fizycznej, ryzyko zgonu było podobne do ryzyka zgonu spowodowanego otyłością i paleniem tytoniu. Jednak w przeciwieństwie do niektórych innych badań, analiza danych pochodzących od ponad 1 miliona osób wykazała, że 60-75 minut umiarkowanie intensywnej aktywności fizycznej dziennie przeciwdziała skutkom zbyt długiego siedzenia. Inne badanie wykazało, że czas spędzony na siedząco w niewielkim stopniu przyczynił się do śmiertelności osób, które były najbardziej aktywne.
Siedzący tryb życia staje się coraz bardziej powszechny wśród pracowników, zwłaszcza tych, którzy pracują w środowisku biurowym, gdzie ponad 75% dnia pracy spędza się w pozycji siedzącej. Siedzenie przez ponad 30 minut może być szkodliwe dla zdrowia, a w przypadku wielu pracowników trwa to znacznie dłużej. Siedzimy przecież minimum 8 godzin dziennie, często znacznie dłużej. Jak zapobiegać skutkom pracy siedzącej? Jak radzić sobie z problemami, które mogą pojawić się, gdy za długo siedzimy?
Praca siedząca – na jakie problemy zdrowotne jesteśmy narażeni?
Pracownicy zmuszeni do wykonywania pracy siedzącej są narażeni na zwiększone ryzyko wystąpienia:
- wysokiego ciśnienia krwi;
- chorób serca;
- niepokoju;
- depresji;
- raka;
- cukrzycy;
- Otyłości.
Osłabienie mięśni
Mięśnie słabną z czasem, gdy nie są używane. Utrudnia to korzystanie z aktywności fizycznej, co dodatkowo sprzyja prowadzeniu siedzącego trybu życia.
Choroby serca
Twoje serce to mięsień, który również potrzebuje ćwiczeń, aby pozostać zdrowym. Brak aktywności fizycznej zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, wysokiego ciśnienia krwi, udaru i zawału serca. Prowadzi również do słabego krążenia.
Otyłość
Brak aktywności fizycznej zwiększa ryzyko nadwagi lub otyłości; nie spalasz tylu kalorii siedząc. Może to również wpływać na metabolizm i zdolność organizmu do rozkładania tłuszczów i cukrów.
Osteoporoza
Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy – stanu, w którym kości stają się słabe i kruche. Im jesteś starszy, tym trudniej jest utrzymać gęstość kości.
Cukrzyca
Osoby, które nie są aktywne fizycznie, są bardziej narażone na cukrzycę typu 2 niż osoby, które regularnie ćwiczą.
Problemy ze zdrowiem psychicznym
Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko wystąpienia problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak lęk i depresja.
Pamiętajmy, że tylko od nas zależy, czy problemy te wystąpią u nas. Możemy im zapobiegać – wystarczy odrobina ruchu regularnie, właściwa postawa podczas pracy, odpowiednie krzesło. Ważny jest przede wszystkim ruch. Warto również zakupić specjalną matę do masażu, która sprawi, że po ciężkim dniu, będziesz mógł ze spokojem się zrelaksować. Produkty tego typu znajdziesz na stronie https://medwil.pl/.