Jaki sprzęt znajdziemy najczęściej w profesjonalnych gabinetach rehabilitacyjnych?
Wyposażenie gabinetu w odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny to obok indywidualnych umiejętności fizjoterapeuty kluczowy element skutecznej terapii. W dobrych gabinetach rehabilitacji znajdziemy przede wszystkim sprzęt, który umożliwi jak najlepsze zastosowanie technik terapeutycznych oraz zabiegów uzupełniających.
Stół do rehabilitacji to podstawa wyposażenia
Pierwszy i w zasadzie najważniejszy element wyposażenia gabinetu fizjoterapeutycznego to leżanka fizjoterapeutyczna/ stół do masażu. Pozornie prosty mebel jest niezwykle istotny w pracy z pacjentem. Dobór odpowiedniej twardości stołu, jego szerokości i dodatkowych elementów konstrukcyjnych pozwala na realizowanie zabiegów z wykorzystaniem nowoczesnych technik terapii manualnej i terapii tkanek miękkich. Zbyt miękki stół uniemożliwi właściwe wykonanie terapii. Z kolei zbyt twardy stół w gabinecie masażu zmniejszy komfort zabiegów. Dlatego też niezwykle ważny jest wybór stołu dobranego indywidualnie do potrzeb fizjoterapeuty i zabiegów proponowanych w ofercie gabinetu. Warto zwrócić uwagę także na ergonomię pracy terapeuty. W profesjonalnych gabinetach znajdziemy leżanki z możliwością hydraulicznej lub elektrycznej modyfikacji wysokości stołu oraz ułożenia poszczególnych jego elementów. Dobry terapeuta dba bowiem nie tylko o pacjenta, ale także o własny komfort pracy, dzięki któremu unika kontuzjom i przeciążeniom co pozwala na wieloletnią pracę z pacjentami.
Specjalistyczne aparaty do fali uderzeniowej
Kolejnym często spotykanym elementem wyposażenia nowoczesnych placówek jest aparat do terapii falą uderzeniową. Wykorzystanie fali uderzeniowej w fizjoterapii do duży i przełomowy krok w leczeniu wielu schorzeń. Fizjoterapeuci coraz częściej wybierają aparaty do ESWT jako podstawowy element wyposażenia swoich gabinetów. Obok aparatów do fali uderzeniowej w gabinetach znajdziemy także urządzenia do klasycznej fizykoterapii. Laseroterapia, elektroterapia czy terapia polem magnetycznym to wciąż zabiegi zalecane jako uzupełnienie najnowszych metod terapeutycznych. Zwykle podstawą terapii pacjenta jest indywidualna praca manualna oraz ćwiczenia. Jednak element fizykoterapii pozwala na przyspieszenie regeneracji tkanek i szybsze ich gojenie, a co za tym idzie wspomaga terapię podstawową. Co więcej, w przypadku placówek posiadających kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, posiadanie aparatów do fizykoterapii jest niezbędne do całościowej realizacji zleceń.
Przyrządy do ćwiczeń ruchowych
Ostatnie, ale nie najmniej ważne, przyrządy jaki znajdziemy u dobrego fizjoterapeuty, to wszelkiego rodzaju urządzenia, aparaty i przyrządy do ćwiczeń. Podstawą skutecznej fizjoterapii jest bowiem ruch, a element ćwiczeń w gabinecie lub w warunkach domowych powinien być stałym punktem w procesie terapeutycznym. Piłki do ćwiczeń, taśmy oporowe, stepery, dyski czy trenery równowagi to sprzęt rehabilitacyjny, który znajdziemy w większości gabinetów. W większych placówkach spotkamy także drabinki do ćwiczeń, materace, a nawet bieżnie rehabilitacyjne oraz rowery treningowe. Posiadanie tego rodzaju sprzętu pozwala na prowadzenie rehabilitacji długoczasowo, aż do odzyskania pełnej sprawności przez pacjenta.