Co to za dolegliwość?
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba alergiczna, która rozwija się najczęściej w wieku niemowlęcym. Inaczej nazywa się ją wypryskiem atopowym lub skazą białkową. Ma charakter nawrotowy, a więc okresy bezobjawowe przeplatają się z tymi, w których pojawia się swędzący rumień. Charakterystyczne cechy tego schorzenia to nadmierna suchość skóry, podrażnienie i świąd – często tak mocny, że aż trudny do opanowania. Szczególnie u dziecka.
Przyczyny pojawienia się AZS nie są do końca jasne. Upatruje się ich w czynnikach genetycznych, stanie środowiska, klimacie, pielęgnacji, skłonności do alergii i stresie. Okazuje się, że sytuacja życiowa ma duży wpływ na nasilenie dolegliwości. Jeśli jesteśmy poddawani długotrwałemu stresowi lub brakuje nam snu, szansa na pojawienie się atopowego zapalania skóry rośnie.
Poznać objawy
Chorobę diagnozuje się na podstawie charakterystycznych objawów. Stany zapalne mają tu charakter nawracający i przewlekły. Przez zachwianą równowagę lipidową, ciało jest suche i podrażnione oraz podatne na uszkodzenia. Pojawiają się zmiany pod postacią małych wyprysków i krostek zlokalizowane najczęściej w zgięciach kolanowych i łokciowych oraz w okolicach oczu i na szyi. A do tego znać daje o sobie uciążliwe, przemożne i drażniące swędzenie w zmienionych miejscach. Wszystko to wpływa destrukcyjnie na życie pacjenta , który nie ma szansy na normalne funkcjonowanie.
Pielęgnacja dla wrażliwców
Żeby złagodzić te nieprzyjemne symptomy, trzeba wybrać dostosowaną do wrażliwej skóry pielęgnację. Idealne będą emolienty, czyli kosmetyki, których zadaniem jest natłuszczenie i odbudowanie po powstałych wcześniej uszkodzeniach. Receptura emolientów została pomyślana tak, by tworzyć warstwę ochronną zapobiegającą odparowywaniu wody oraz konstruować barierę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Najlepiej decydować się na te produkty, których składy są maksymalnie naturalne, pozbawione parabenów, barwników, sztucznych aromatów czy spieniaczy, które mogą dodatkowo drażnić wrażliwą powierzchnię. Atopowe zapalenie skóry można złagodzić. Grunt to natłuszczanie i uzupełnianie niedoborów lipidowych.
Warto przeczytać również: https://www.eloderm.pl/artykul/19,atopowe-zapalenie-skory-azs-u-doroslych-a-emolienty.html