Skład wody – czy wiesz co pijesz
Woda, wydawałoby się jedna z najbardziej pospolitych substancji na Ziemi, ale zarazem jakże niezwykła. Jaki jest skład wody? Jaką rolę odgrywa w życiu naszym i planety, którą przyszło nam zamieszkiwać? Spróbujmy podjąć próbę, aby spojrzeć na wodę z innej, nie zawsze wszystkim dobrze znanej strony.
Jaki jest chemiczny skład wody oraz jej właściwości?
Woda jest najpopularniejszą, najbardziej powszechną substancją chemiczną, która występuje na naszej planecie. Skład wody, jej cząsteczki, stanowią dwa atomy wodoru oraz jeden tlenu tworząc związek o wzorze chemicznym H2O.
Woda, jako jedna z niewielu substancji, posiada trzy stany skupienia: ciekły, stały oraz gazowy. Należy podkreślić, że wymienione wcześniej postaci wody, są obecne w typowych temperaturach występujących na naszej planecie. Termin „woda”, jako nazwa związku chemicznego, może być stosowany do każdego z nich.
Woda jest substancją bezbarwną, nie ma smaku oraz zapachu. Należy podkreślić, że dzięki swojej budowie jest doskonałym rozpuszczalnikiem. Co oczywiste, ten fakt powoduje, że podczas swojej „wędrówki” przez glebę rozpuszcza i niesie ze sobą wiele cennych składników mineralnych. Wody źródlane, nawet te najczystsze, zawierają w sobie rozpuszczone substancje zwane elektrolitami.
Stop! Na tym poprzestańmy, dość już tej nudy, prawda? Spójrzmy na wodę nieco „innym okiem”.
Na co wpływa skład wody?
W skład wody wchodzą jony dodatnie (kationy) i jony ujemne (aniony) związków mineralnych o różnych właściwościach. To dzięki odpowiednio dobranym proporcjom elektrolitów możemy pozyskać wodę, która nie tylko zapewni optymalne nawodnienie, ale będzie uzupełniała konkretne niedobory określonego składnika. Odpowiednie ich dostarczanie do organizmu zapewnia prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu.
Kationy zawarte w wodzie:
- Magnezowy;
- Wapniowy;
- Potasowy;
- Sodowy.
Aniony zawarte w wodzie:
- Wodorowęglany;
- Siarczany;
- Chlorki;
- Fluorki.
Dbając o to, aby nasze funkcje życiowe przebiegały we właściwy sposób, a nasze organy wewnętrzne skutecznie spełniały postawione przed nimi zadania, należy przyjąć, iż nasz organizm potrzebuje jej każdego dnia minimum około 2 litrów. Nie tylko ilość, jaką przyjmujemy, ale również skład wody, powinien mieć dla nas istotne znaczenie. Korzystajmy zarówno z wód mineralnych, które dostarczają nam cennych składników mineralnych, jak i wód źródlanych, doskonałych do zapewnienia naszej równowagi wodno-elektrolitowej, czy będących świetną bazą do przygotowania posiłków, szczególnie dla niemowląt.
Skład wody – charakterystyka jonów
Magnez zwany jest pierwiastkiem życia. Niezbędny do produkcji energii w naszym organizmie, gdyż uczestniczy w procesie syntezy i rozpadu ATP. Bierze udział w przebiegu różnych szlaków metabolicznych, w tym w przemianach białek, lipidów i węglowodanów. Bardzo ważną rolę magnez odgrywa w transporcie elektrolitów w przepływie między błonami komórek stąd jego tak istotne znaczenie w składzie wody. Dodatkowo wpływa na procesy szeroko pojętej regeneracji, działa antystresowo, wspiera pracę mięśni i przekaźnictwo między neuronami. Niedobory objawiają się często bolesnymi skurczami.
Wapń to pierwiastek odpowiedzialny za prawidłową mineralizację kości i zębów. Niezwykle ważny dla kobiet ciężarnych dla kształtowania prawidłowego kośćca u dziecka. Zadbanie o właściwą podaż wapnia w diecie gwarantuje dodatkowo sprawnie działające mięśnie – przede wszystkim mięsień sercowy. Dodatkowo wpływa na dobrą krzepliwość krwi i właściwe przewodnictwo nerwowe. Niedobór wapnia może prowadzić do osłabienia układu kostnego, a w konsekwencji osteoporozy.
Potas to jon, który wpływa na równowagę kwasowo-zasadową organizmu, gdyż bierze udział w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia osmotycznego i reguluje pH komórkowe. Jest także wykorzystywany do właściwego przekształcania białek i węglowodanów przyjętych wraz z pożywieniem. Odpowiednie stężenie potasu jest regulowane pracą nerek.
Sód w organizmie człowieka jest składnikiem płynów zewnątrzkomórkowych, głównie krwi. Optymalna zawartość ma wpływ na przewodzenie sygnałów w neuronach, co umożliwia sprawne działanie układu nerwowego. Dodatkowo wspiera pracę mięśni i serca, zapewniając właściwe napięcie mięśniowe. Ważną rolę odgrywa w aktywnym wchłanianiu aminokwasów i glukozy.
Wodorowęglany to jony wpływające na alkalizację składu wody. Zaleca się picie wód o dużym stężeniu tych anionów osobom cierpiącym na nadkwasotę żołądka, gdyż neutralizują sok żołądkowy i działają przy tym przeciwzapalnie i łagodząco. Dodatkowo mogą obniżać poziom glukozy we krwi i działają regulująco na wydzielanie insuliny.
Siarczany zawarte w wodzie stymulują trawienie, wspierają wątrobę, wpływają na wydzielanie żółci, która jest niezbędna przy trawieniu tłuszczy pochodzących z pożywienia. Polecane są osobom chorującym na niestrawność ze skłonnością do zaparć, gdyż siarczany poprawiają perystaltykę jelit. Szklanka wody z podwyższoną ilością tego jonu powinna być spożywana przed posiłkiem.
Chlorki wpływają na skład śliny i stanowią składnik soku żołądkowego dlatego aktywnie uczestniczą w procesie trawienia. Dodatkowo wspomagają oczyszczanie organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii.
Fluorki zawarte w składzie wody mogą pozytywnie wpływać na układ kostny oraz mocne zęby minimalizując wystąpienie próchnicy.
Skład wody i odpowiednia zawartość jonów mają niebagatelny wpływ na zdrowie człowieka. Dzięki dobrze zbilansowanym proporcjom poszczególnych minerałów jesteśmy w stanie usprawnić pracę serca, układu mięśniowego, nerwowego, zadbać o układ trawienny i przyspieszyć regenerację. W obliczu powyższych faktów sformułowanie „woda to życie” nabiera pełnego sensu.
Więcej informacji na stronie: https://www.darnatury.pl/woda/sklad-mineralny