Bóle zębów

Ból zęba jest określany mianem jednego z najbardziej dokuczliwych. Nie sposób jest się przy nim skupić, zasnąć czy normalnie funkcjonować. Ból zęba zwiastuje duże problemy, dlatego wymaga wizyty u dentysty. Zanim jednak to nastąpi należy uśmierzać ból w miarę możliwości, a tych jest bardzo wiele. W aptece możemy znaleźć wiele leków przeciwbólowych, a nasze mamy lub babcie mają na to inne sprawdzone sposoby, np. olejek goździkowy. Zależnie od przyczyny bólu zęba, będziemy starali się go załagodzić w inny sposób. Ból zęba za każdym razem powoduje dyskomfort, ale może przybierać różne postacie – od kłucia, po ucisk lub pulsowanie. Niezależnie od nasilenia takie objawy nie są bezpodstawne – ząb boli tylko wtedy, gdy choruje, dlatego bezwzględnie wymagana jest wizyta u specjalisty. Nieleczony ząb może zainfekować sąsiednie zatoki lub przewód słuchowy, a nawet dotrzeć do serca.

Najczęstszą przyczyną bólu zęba jest uszkodzenie chemiczne lub mechaniczne. Te drugie łatwo rozpoznać, bo czujemy, np. ukruszenie czy pogłębiającą się dziurę albo chropowatość na szkliwie. Uszkodzenie chemiczne powodowane jest natomiast nadwrażliwością zębów. Odsunięte szyjki zębowe bez pokrycia warstwy szkliwa przewodzą wszystkie impulsy nerwowe, dlatego pijąc lub jedząc, mamy wrażenie przeszywającego bólu. Jeżeli problemem nie są dziąsła oznacza to osłabienie wierzchniej warstwy zęba, którą mogliśmy zetrzeć przy szczotkowaniu lub uszkodzić przy wybielaniu. Wszystkie te czynniki stanowią wstęp do infekcji. Ta może także objąć staw żuchwowy czy węzły chłonne, ale tego już nie jesteśmy sami stwierdzić – znów niezbędna jest wizyta u dentysty.

Skuteczne tabletki na bóle zębów

Kolejną częstą przyczyną bólu jest próchnica, na którą szczególnie podatne są dzieci i osoby o osłabionym systemie odpornościowym. Luki w zębinie odsłaniają silnie unerwioną miazgę, która źle reaguje na kontakt z jedzeniem. Jeżeli pokarm utknie w środku może dojść do szybkiego zaognienia infekcji. Nie rzadko w praktyce lekarskiej są spotykane ropnie – kolejne z powikłań próchnicy. Niezwykle ostry i trudny do zniesienia ból wywołuje zapalenie okostnej. To poważna komplikacja wynikająca z choroby zębów lub jamy ustnej. Okostna jest włóknistą błoną pokrywającą kości szczęki. Do stanu zapalnego okostnej może dojść w wyniku choroby dziąseł i powstania tam ropnia lub zgorzeli czyli obumarcia i rozkładu miazgi zęba w wyniku nieleczonego stanu zapalnego. W przypadkach, gdy nie ma możliwości leczenia zachowawczego ząb trzeba usunąć.

Inną możliwością są choroby przyzębia, czyli dziąseł. Należą do nich nie tylko wspomniane odsłonięte szyjki zębowe, ale także zwykłe bakteryjne stany zapalne. Dziąsła są bardzo wrażliwe i nieodpowiednia dieta, brak witamin oraz minerałów bardzo szybko odbijają się na ich stanie. Dziąsła puchną, bolą, ropieją, a na ich powierzchni mogą pojawić się afty. To bolesne uszkodzenia nabłonka, które należy leczyć płynami i dietą – bogatą w wartości odżywcze. Paradontoza, czyli zapalenie przyzębia ma swój początek w niewłaściwej higienie oraz w osobistych predyspozycjach. Osad i kamień nazębny stanowią płytkę bakteryjną, która doprowadza do stanu zapalnego dziąseł, a następnie do nieodwracalnego zaniku kości wokół zęba. Koniec końców ząb może zacząć się chwiać i wypaść i aby do tego nie dopuścić należy wprowadzić leczenie zachowawcze oraz regularnie kontrolować jamę ustną.

Ból zęba – leczenie

Ból zęba można uśmierzyć na wiele sposobów, ale wszystkie one są środkiem doraźnym. Jeżeli nie mamy pewności, czy ból nie będzie się powtarzał, należy udać się do dentysty. Przy każdym bólu sprawdzi się tabletka z paracetamolem lub ibuprofenem, np. Etopiryna, Polopiryna S, Panadol . Przy stanach zapalnych dobrze jest oczyszczać jamę ustną z bakterii, które bytują na naszych dziąsłach oraz zębach wywołując dolegliwości bólowe. Pomogą napary z szałwii i łagodzącego rumianku. Dobrze jest je stosować także z innego względu – wszelkie infekcje w jamie ustnej wyzwalają nieprzyjemny zapach – napary ziołowe skutecznie je eliminują. Ulgę przynosi też płukanie jamy ustnej zimnym naparem mięty oraz przykładanie okładów z lodu na spuchnięty policzek. Należy pamiętać, by płukanie powtarzać także w ciągu dnia. Jeżeli w ubytku jest dziura, możemy spróbować domowego sposobu złagodzenia bólu i zabezpieczenia rany. Do środka włóżmy wacik z olejkiem goździkowym. Ogólne zalecenia dla każdego bólu pozostają takie same – starajmy się nie gryźć pokarmu po bolącej stronie, dbajmy szczególnie mocno o higienę jamy ustnej i bądźmy ostrożni w jedzeniu twardych przekąsek czy zimnych lodów.

Aby uniknąć niespodziewanego bólu zęba należy zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej. Raz pojawiające się zaniedbania będą powodować kolejne komplikacje, jeżeli nie zmienimy swoich przyzwyczajeń, dlatego regularnie szczotkujmy zęby, nitkujmy przestrzenie międzyzębowe oraz płuczmy jamę ustną. Na rynku jest wiele preparatów odpowiednich do wrażliwych zębów, dla palaczy czy z efektem wybielającym. Ponadto należy co pół roku umawiać się na wizytę do dentysty. Regularnie usuwajmy kamień nazębny, który powoduje choroby przyzębia. Im szybciej zaleczymy ubytki, tym lepiej dla naszego zdrowia, dlatego nie zwlekajmy z wizytą, gdy jest potrzebna. Leczenie na własną rękę nie ma sensu w dłuższej perspektywie. Pamiętajmy także, że ból jest objawem problemu, ale gdy go nie ma, nie możemy być pewni, że nic nam nie dolega. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularna kontrola.

Najlepsze tabletki na bóle zebów

 

Co oznacza ból zęba

Przyczyny bólu zębów są różne – od ubytków, przez zapalenia miazgi, tkanek i dziąseł, wyżynanie ósemek, zapalenie zatok szczękowych i ucha, po zaburzenia neurologiczne. Błahy ząb może przysporzyć nam dużych problemów, jeśli nie wiemy jak z nim postępować, a od wizyty dzieli nas jakiś czas. Niektóre objawy są na tyle charakterystyczne, że możemy sami domyśleć się co nam dolega. Ubytek próchnicowy wysyła zawsze podobne symptomy: ostry, krótkotrwały ból nasilający się podczas jedzenia, szczególnie słodkich pokarmów. Zapalenie miazgi wymagające leczenia kanałowego lub usunięcie zęba objawia się w silnym, ćmiącym i ciągłym bólu, który może utrudniać zasypianie lub wybudzać nas w środku nocy. Zapalenie tkane okołowierzchowych rozpoznamy, jeżeli ząb nie wyczuwa reakcji na zimno. Boli, gdy coś przygryzamy i go opukujemy. Niezbędne jest wtedy leczenie kanałowe. Ból może być bardzo silny lub nie występować wcale – zależnie od zaawansowania choroby. Zapalenie dziąsła wywołuje ból podobny do zapalenie miazgi. Jest ciągły i silny. Dziąsła są czerwone, spuchnięte oraz krwawią. Nasilenie objawów wywołuje szczotkowanie lub nitkowanie. Sprzyjają mu wady zgryzu i zbyt ciasne ułożenie zębów w jamie ustnej. Czasami jedynym wyjściem jest leczenie ortodontyczne. Ogromny ból powoduje także z pozoru błahe wyżynanie zębów, szczególnie ósemek. Towarzyszy im często szczękościsk. Winne jest nieprawidłowe położenie zęba, który powoduje ucisk na dziąsło i zatrzymywanie pokarmu w szczelinie między zębami. Jej ucisk może powodować stłoczenia zębów. Dlatego wielu stomatologów zaleca profilaktyczne usuwanie ósemek.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.