W staraniach o dziecko każdy czynnik ma znaczenie. Przekonują się o tym szczególnie te pary, które napotykają problemy na drodze do poczęcia. Jeżeli podejmowane starania nie przynoszą rezultatów, to będziemy w końcu zmuszeni udać się do lekarza. Wiele osób obawia się diagnozy bezpłodności, bo ta jest oznajmiana coraz częściej. Jednakże warto podjąć starania i udać się do specjalisty, który określi dokładne przyczyny niemożności zapłodnienia. Jako przyszli rodzice powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by pomóc przyjść dziecku na świat. Niesłabnącą popularnością cieszą się naturalne metody wspomagające płodność. Proponują je zarówno specjaliści w swojej dziedzinie jak i osoby, które z różnych powodów nie zdecydują się na in vitro. Z rad mogą skorzystać osoby, które zaczynają planować powiększenie rodziny i te, które otrzymały złe wyniki z laboratorium. Człowiek to skomplikowany i złożony mechanizm, dla którego kilka parametrów może przesądzić o wysokiej lub niskiej płodności. Nad płodnością także można pracować i to naturalnymi sposobami, które nie obciążą naszego organizmu, a będą wspierały na drodze do pełnego zdrowia. A przedstawione tutaj przyczyny słabej płodności powinny być przestrogą dla młodych dziewczyn i mężczyzn, by zaczęli dbać o swoją aktywność fizyczną i byli wolni od nałogów.
Przyczyny niepłodności
Główną przyczyną niepłodności jest wiek, który decyduje szczególnie silnie w przypadku kobiety. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że dzisiejszy tryb życia pełen stresu i używek nie wpływa dobrze na płodność. Odpowiedni wiek do zajścia w ciążę to 20-25 lat, tymczasem wiele kobiet odkłada tę decyzję w czasie, bo chcą realizować się w pracy i bawić się. Po ukończeniu 30 roku życia szansa na dziecko spada, a wynosi jedyne 5 % w wieku 40 lat. Może się więc okazać, że gdy już dojrzejemy do decyzji o dziecku, to nasz organizm nie będzie na to gotowy. Komórek jajowych będzie coraz mniej, będą one słabsze i nie utrzymają ciąży mimo wielkich chęci. Do tego dochodzi zwiększone ryzyko chorób, np. endometriozy czy mięśniaków macicy. Warto mieć tego świadomość planując ciążę po 30 roku życia.
Cykl menstruacyjny a płodność
Płodność zmienia się także w czasie cyklu menstruacyjnego kobiety. Dni płodne to czas okołoowulacyjny, a dni niepłodne zaczynają się wraz z nadejściem okresu. Można wyliczać je popularną metodą kalendarzową, bo u każdej kobiety zachodzą niewielkie zmiany w tym zakresie. Podsumowując największe szanse na zapłodnienie pojawiają się w dni płodne, a w dni niepłodne nie może dojść do zapłodnienia. Dzięki naturalnej metodzie kalendarzowej kobieta poznaje lepiej swój organizm i łatwiej jest jej zajść w ciążę, wykorzystując tę wiedzę.
Używki
Przyczyną obniżenia niepłodności są także używki, nie tylko papierosy i alkohol, ale także kawa. Także w przypadku biernego palenia, narażamy się na zmniejszenie szans na poczęcie. Wypijanie dużych ilości kawy negatywnie wpływa na płodność zarówno kobiecą jak i męską. Para zatruwa swój organizm, przez co nie pozwalają organizmowi na rozwój nowego życia, które także może okazać się chore. Palenie tytoniu jest niezwykle niebezpieczne dla kobiet ciężarnych.
Dym z papierosa przenikając przez łożysko może doprowadzić do zahamowania rozwoju i niedotlenienia płodu, zaburzeń funkcji mózgu płodu oraz powstania wad wrodzonych. Noworodki, których matki były narażone na kontakt z dymem tytoniowym w czasie ciąży, bardzo często cechują się niską masą urodzeniową, niedostatecznym rozwojem funkcji płuc, dużą podatnością zachorowań na ostre i przewlekłe choroby układu oddechowego, astmę, przewlekłe choroby ucha środkowego, a także zespół nagłego zgonu niemowlęcia. Dzieje się tak nawet wtedy, kiedy kobieta przechodzi terapię zwiększającą płodność. Dlatego rezygnacja z używek jest bezwzględnie wymagana w staraniach o dziecko.
Stres
Wszędobylski w dzisiejszych czasach jest także stres. To z niego w głównej mierze wynika potrzeba sięgania po papierosy czy alkohol. Musimy więc nauczyć się go kontrolować i wzbogacić nasz dzień o techniki relaksacyjne, masaże, jogę. Stres powoduje takie zmiany w ciele kobiety, że dochodzi do blokady przed ciążą. Podwyższa się poziom prolaktyny, tzw. hormonu stresu, który nie dopuszcza do zapłodnienia w warunkach niesprzyjających przetrwaniu. Za potwierdzeniem tej tezy przemawia fakt, że hormon odpowiada za produkcję mleka. Stąd w przypadku karmienia dziecka piersią trudno zajść w ciążę. Jej wysoki poziom często także obniża progesteron – hormon niezbędny w II fazie cyklu dla rozwoju zarodka.
Odpowiednia dieta
Równie ważna jest dieta. Powinna być bogata w antyoksydanty, czyli witaminy i minerały zapobiegające uszkodzeniom na poziomie komórkowym. Dzięki odpowiedniemu żywieniu przedłużymy swoją młodość i sprawność naszego ciała. Niektórzy zalecają jednak uważać na pewne grupy produktów ? ryby, bo zawierają szkodliwą rtęć oraz soję w przypadku mężczyzn, gdyż zawiera estrogen ? kobiecy hormon. Kolejnym warunkiem do zajścia w ciążę jest prawidłowa waga. Zarówno kobiety zbyt chude jak i otyłe będą miały z tym problem, gdyż nieprawidłowa waga wskazuje na brak równowagi hormonalnej. Czasem nawet niewielka utrata kilogramów czy przybranie na wadze ma ogromne znaczenie dla płodności. Szczególnie polecana jest zmiana diety dla kobiet otyłych, bo grozi im zespół policystycznych jajników. Niezwykle ważne są wizyty u ginekologa i regularne badanie zdrowia, by uniknąć komplikacji decydujących o późniejszej trwałej bezpłodności.
Olej z wiesiołka na niepłodność
Leczenie niepłodności
- Zażywaj olej z wiesiołka, np. GAL, Oeparol, który jest prekursorem prostaglandyny PGE1. To rodzaj aktywnego biologicznie hormonu, który reguluje niektóre procesy fizjologiczne w ciele człowieka. Jest on obecny między innymi w spermie, a produkowany jest przez pęcherzyki nasienne. Po dotarciu do macicy, hormon ten wywołuje jej skurcze. Pobudza to ruchliwość plemników i ułatwia im dotarcie do jajeczka oraz zapłodnienie. Podobne możliwości wykazują także ogórecznik lekarski i nasiona czarnej porzeczki.
- Spożywaj magnez, który ma dobroczynny wpływ na samopoczucie. Łagodzi nieprzyjemne skutki picia kawy, skurcze mięśni i uodparnia nas na stres. Podobnie działa witamina B, która ułatwia jego wchłanianie. Warto obie substancje połączyć dla jeszcze lepszego działania. Połączenie magnezu z witaminą B6 znajdziesz m.in. w Magsolvit, NeoMag Forte.
- Prowadź zdrowy styl życia – unikaj kawy, zrezygnuj z porannego papierosa i ogranicz alkohol. Proces tworzenia plemników trwa około 72 dni a ponadto na jakość spermy ma wpływ aktualny stan zdrowia, stres, zmęczenie, czas abstynencji płciowej. Mężczyzna może przyjmować preparaty takie jak Androvit oraz te zawierające L-karnitynę, np. marki Olimp czy Natur Kaps.
- Zażywajcie kwas foliowy, który wpływa na dotlenienie tkanek i warunkuje podział wszystkich komórek organizmu. Niedobór może obniżać objętość nasienia i ruchliwość plemników u mężczyzn. Kwas foliowy zawierają: szpinak, sałata, brokuły, owoce cytrusowe, drożdże, wątroba, produkty zbożowe z pełnego przemiału, nasiona roślin strączkowych.
- Spożywajcie ziołowe napary z rumianku, macierzanki, dziurawca, nagietka, chmielu krwawnika, pokrzywy, mniszka, szałwii. Odpowiednie przepisy można znaleźć w Internecie bądź literaturze poświęconej naturalnemu wspomaganiu płodności.