Niedobór witaminy H (biotyny – B7) – najlepsze źródła, rola

Witamina H znana także pod nazwą biotyna ( z greckiego bios  życie) to związek witamin z grupy B, a dokładnie witamina B7 biorąca udział w wielu kluczowych procesach biochemicznych organizmu. Podobnie jak reszta witamin z grupy B, także biotyna pomaga w konwersji węglowodanów, cukrów i tłuszczy w energię, co oznacza, że niedobór witaminy H może prowadzić w pierwszej kolejności do zaburzeń metabolicznych, od których zależy nasza waga. Witamina H wchodzi w skład witamin określanych kompleksem witamin B, które ponadto odpowiadają za zdrowy stan skóry, włosów, oczu i wątroby. Witamina B wspiera także funkcje układu nerwowego i jest niezbędna do pełnego zdrowia.

Dlaczego organizm potrzebuje biotyny?

Biotyna jest potrzebna organizmowi z wielu powodów, o czym możemy przekonać się w chwili występującego niedoboru. Nasza skóra, włosy i paznokcie stają się słabe, kruche, tracą swój naturalny blask. Biotyna jest często składnikiem preparatów wzmacniających i suplementów diety na włosy i paznokcie. To jeden z najważniejszych budulców białek.

Biotyna rozpuszcza się w wodzie, co oznacza, że nie może być magazynowana przez organizm. Jej śladowe ilości znajdziemy mimo to w bakteriach jelitowych, które się nią żywią. Witamina H jest niezbędna kobietom w ciąży, ponieważ odpowiada za prawidłowy rozwój zarodka. Znajdziemy ją w niewielkiej ilości żywności, głównie mięsie.

Objawy niedoboru biotyny

Niedobory biotyny są rzadkie, ale nawet niewielki spadek ilości tego składnika we krwi może odpowiadać za rozchwianie metabolizmu i gorsze wchłanianie cukrów, białek oraz tłuszczy służących za paliwo dla całego organizmu. Pierwsze objawy zauważymy w pogorszonej kondycji naszych włosów  staną się suche i matowe niczym siano. To samo dotyczy płytki paznokcia  zamiast twardej i mocnej będzie rozdwajać się i kruszyć. Kolejne efekty zobaczymy na skórze  stanie się sucha, będzie się łuszczyła. Kombinacja tych trzech objawów daje nam już podstawy do podejrzewania niedoboru witaminy H, ale to jeszcze nie wszystko. Niedobór witaminy H daje typowy objaw jakim są zajady w kącikach ust. Dodatkowo język może sprawiać wrażenie większego niż zwykle i nieprzyjemnie boleć. Biotyna odpowiada za poprawne nawilżenie oczu, dlatego gdy brakuje jej w organizmie możemy nadużywać kropli nawilżających. Ponadto będziemy odczuwać zmęczenie, osłabienie, utratę apetytu i zniechęcenie do podejmowania jakiejkolwiek aktywności.

Kogo dotyczy niedobór witaminy H?

Niedobory witaminy H nie dają się łatwo rozpoznać nawet w badaniach laboratoryjnych, dlatego jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy, możemy rozpocząć suplementację. Suplementacja witaminą H jest wskazana osobom odżywiającym się pozajelitowo, z chorobą Crohna, celiakią i innymi zaburzeniami wchłaniania. Niedobór witaminy H jest bardziej prawdopodobny, gdy przyjmujemy długotrwale antybiotyki. Dla wszystkich osób znajdujących się w grupie ryzyka proponuje się przyjmowanie probiotyku, który będzie osłaniał przewód pokarmowy i wspierał kolonizację dobrych bakterii zwiększających tolerancję na różne produkty, np. przetwory mleczne u osób źle tolerujących laktozę. Dodatkowo spożywaj preparaty witaminowe a w przypadku podejrzenia niedoboru biotyny – biotynę w tabletkach do ssania.

Kiedy przyjmować biotynę?

Gdy zauważymy pogorszenie kondycji włosów i paznokci

Biotyna poprawia stan cienkich i kruchych włosów oraz paznokci, a w połączeniu z cynkiem i selenem jest uważana za skuteczny środek na zwalczanie łysienia plackowatego. Niemowlęta z ciemieniuchą, a więc łojotokowym zapaleniem skóry głowy prawdopodobnie cierpią z powodu niedoboru witaminy B7. Przyjmując suplement diety z biotyną, np. Gelacet możesz poprawić kondycję swoich włosów i paznokci.

Gdy chorujemy na cukrzycę

Biotyna i chrom regulują poziom cukru we krwi a w połączeniu zyskują na dodatkowej sile. Biotynę zaleca się szczególnie pacjentom z cukrzycą typu 2-giego. Dodatkowo witamina H pomaga łagodzić stan neuropatii obwodowej związanej z cukrzycą, lecz nie tylko.

Gdy niepokoją nas objawy, a jesteśmy względnie zdrowi

Nie doskwiera nam choroba, ale czujemy, że z ciała uchodzi energia, a my tracimy zapał. Włosy, skóra i paznokcie wariują, a my zastanawiamy się co może nam dolegać. Gdy jesteśmy na diecie wegetariańskiej lub jesteśmy świadomi źle prowadzonej diety tradycyjnej. Ponadto niski poziom biotyny jest charakterystyczny dla osób szczupłych a w ich przypadku przyjmowanie dodatkowych źródeł witaminy może poprawić wchłanianie tłuszczów z pożywienia. Podsumowując powodów może być wiele, ale rozwiązanie jedno ? dobór odpowiedniego dla nas suplementu. Może to być preparat typu B-complex zawierający wszystkie rodzaje witaminy B, w tym biotynę.

Tabletki Vitapil na mocne włosy z biotyną

Źródła biotyny

Dużo biotyny zawierają drożdże piwne, znane z dobrego wpływu na kondycję włosów i cery. Oprócz drożdży warto zainteresować się gotowanymi jajkami, a szczególnie żółtkami. Obowiązkowo spożywajmy orzechy: migdały, orzechy ziemne, pekan a także masło orzechowe. Z ryb zaleca się zdrowe i smaczne sardynki. Ponadto rośliny strączkowe: fasola, groch oraz soja, a także warzywa: kalafior, banany i grzyby. Uwaga na już przygotowane potrawy, bo biotyna może łatwo ulec zniszczeniu w trakcie obróbki cieplnej. Przed podjęciem suplementacji skonsultuj się z lekarzem jeśli przyjmujesz antybiotyki lub leki przeciwpadaczkowe  w obu przypadkach powodują one mniejsze przyswajanie witaminy i potrzebę dłuższej kuracji lub zwiększonej dawki podania.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.