Grzybica paznokci – leki bez recepty, przyczyny, objawy, leczenie

Grzybica paznokci to choroba, której podstawowymi objawami są zgrubienia, przebarwienia i kruchość paznokci. Ta dolegliwość jest zaraźliwa i ma skłonność do nawracania. Może ona zaatakować paznokcie rąk, ale także i stóp. Jej leczenie jest ciężkie i długotrwałe. Jednak brak odpowiedniej terapii może doprowadzić do zakażenia sąsiadujących paznokci. Jakie są sposoby leczenia grzybicy paznokci?

Leki przeciwgrzybicze miejscowe

Leki miejscowe stosuje się zazwyczaj wówczas, gdy grzybica paznokci objęła nie więcej niż połowę dalszej części płytki paznokciowej, a także wówczas, gdy chory źle znosi leczenie systemowe. W leczeniu miejscowym stosuje się przede wszystkim:

  • cyklopiroks – jest dostępny w formie 8% lakieru. Stosuje się go codziennie,
  • amorolfinę – znajduje się w postaci 5% lakieru. Smaruje się nim paznokcie raz w tygodniu,
  • bifonazol razem z 40% roztworem mocznika.

Leki miejscowe przeważnie nie zapewniają całkowitego wyleczenia, gdyż nie wnikają w sposób wystarczający w głąb płytki. Z tego powodu zaleca się, aby były wykorzystywane jako uzupełnienie leczenia doustnego lub profilaktyka nawrotu u tych osób, które wyleczyły grzybicę paznokci za pomocą leków systemowych. Niektóre z leków miejscowych są dostępne jedynie na receptę, ale można znaleźć też takie, które jej nie wymagają. Należy je stosować systematycznie, a momentem zakończenia terapii z ich udziałem jest odrośnięcie zdrowego paznokcia. W trakcie leczenia duże znaczenie odgrywa przestrzeganie zaleceń umieszczonych na ulotce danego preparatu, a także właściwa higiena, na którą składają się m.in.:

  • dokładne mycie i osuszanie stóp lub rąk,
  • niekorzystanie z cudzych ręczników, skarpet, przyborów do pedikiuru i butów,
  • nieprzycinanie zbyt krótko paznokci.

Leczenie doustne

Terapia doustna jest konieczna, gdy grzybica paznokci znajduje się w zaawansowanym stadium. Obecnie stosowane są leki doustne przeciwgrzybicze nowej generacji. Mają one zdolność do wnikania w głąb paznokcia już w ciągu kilku dni od początku terapii, dzięki czemu zapewniają wysoką skuteczność leczenia. Te leki skracają czas trwania leczenia, a ponadto mają niewiele skutków ubocznych. Do tych medykamentów można zaliczyć m.in.:

  • terbinafinę – ma działanie grzybobójcze i grzybostatyczne (spowalnia rozwój grzybów). Jest skuteczna przeciwko drożdżakom, ale też i dermatofitom, które częściej są przyczyną grzybicy. Terbinafina spowalnia syntezę ergosterolu, dzięki czemu zapewnia wytworzenie skwalenu, który ma właściwości grzybobójcze,
  • itrakonazol – jest on odkładany w płytce paznokciowej. To powoduje, że jeszcze długo po zakończeniu leczenia likwiduje on grzyby,
  • flukonazol – jest zamiennikiem dla terbinafiny i itrakonazolu. Jednak odznacza się mniejszą efektywnością od tych leków.

Leki doustne są dostępne jedynie na receptę. Należy dokładnie zapoznać się ze sposobem ich stosowania, gdyż wchodzą w interakcję z innymi lekami, a ponadto w niektórych przypadkach są one przeciwwskazane.

Terapia pulsowa

Ta terapia jest związana z doustnym przyjmowaniem leków, docierających jedyne do zakażonego obszaru. Leki stosuje się przez siedem dni, następnie robi się przerwę wynoszącą trzy tygodnie, a później znowu przez siedem dni zażywa się tabletki. Całkowity czas kuracji wynosi 3 miesiące, jednak preparat zgromadzony w paznokciach zapewnia jeszcze efektywne działanie przez 9 miesięcy. Ten sposób leczenia jest komfortowy dla pacjentów i powoduje, że u większości z nich interwencja chirurgiczna nie jest konieczna. Paznokcie bez śladów choroby można ujrzeć po okresie wynoszącym od 10 do 12 miesięcy.

Usuwanie zaatakowanej płytki paznokcia

Wskazane jest, aby uzupełnieniem leczenia lekami było chemiczne lub mechaniczne usuwanie zaatakowanej płytki paznokciowej. Chemiczna likwidacja jest realizowana przy wykorzystaniu 40-50% roztworu mocznika. Ta metoda nie wiąże się z powstaniem bólu i jest najbardziej przydatna wówczas, gdy paznokieć cechuje się znaczną grubością. Mechaniczne usuwanie polega na szlifowaniu paznokcia, które należy powtarzać co 2-4 tygodnie. Wielkość likwidacji zagrzybionej płytki przekłada się na efektywność leczenia, gdyż leki mogą w łatwiejszy sposób wnikać w zainfekowane miejsca.
Tkanka zlokalizowana pod paznokciem jest silnie unerwiona, dlatego po wykonaniu zabiegów chemicznych lub mechanicznych koniecznie trzeba zrekonstruować płytkę paznokciową. Ta rekonstrukcja rozpoczyna się od nałożenia na płytkę specjalnej masy. Następnie po jej przeschnięciu, należy przykleić kawałek fizeliny, który powinien być dopasowany do rozmiarów ubytku. Czynność trzeba powtórzyć kilka razy, do momentu uzyskania przez płytkę właściwej grubości. Proteza nie przyczynia się do zniekształcenia wału paznokciowego. Wzrost zdrowej płytki jest szybszy i nie powoduje jej wrastania.

Sposoby domowe leczenia grzybicy paznokci

Sposoby domowe same w sobie nie wyleczą grzybicy paznokci, jednak mogą stanowić doskonałą terapię uzupełniającą. Ich dużą zaletą jest to, że dzięki nim dużo czasu poświęca się na pielęgnację paznokci, co zawsze przynosi korzyści. W domowych sposobach leczenia wykorzystywane są m.in.:

  • ocet jabłkowy – stabilizuje poziom pH skóry, dzięki czemu niszczy środowisko sprzyjające grzybom, co powoduje, że zostaje ograniczone ich rozmnażanie się,
  • jogurt naturalny – znajdują się w nim probiotyki, czyli żywe kultury bakterii, które zapewniają efektywne leczenie infekcji grzybiczych,
  • czosnek – charakteryzuje się właściwościami antybiotycznymi oraz bakteriobójczymi. To sprawia, że jest pomocny w eliminowaniu infekcji spowodowanych przez grzyby, a także drobnoustroje,
  • soda oczyszczona – jej zasadowy odczyn wspomaga leczenie grzybów i innych mikroorganizmów, które negatywnie oddziałują na kondycję paznokci,
  • olejek eteryczny z drzewa herbacianego – cechuje go działanie antyseptyczne, które sprawia, że zapewnia wzmocnienie i pielęgnację paznokci oraz naskórka, a także likwidację wszelkiego rodzaju drobnoustrojów,
  • Vicks VapoRub – maść, która jest powszechnie wykorzystywana do łagodzenia objawów przeziębienia i grypy. Może stanowić także efektywny środek wspomagający leczenie grzybicy paznokci,
  • sok z cytryny – odznacza się działaniem przeciwgrzybiczym i antybiotycznym.

 

Preparat na grzybicę paznokci

Leczenie grzybicy paznokci

Leczenie grzybicy paznokci jest bez wątpienia dość skomplikowane. Faktem jest, że wyróżnia się aż 20 skutecznych metod walki z uciążliwą grzybicą – my wybraliśmy 4 najskuteczniejszych:

  1. Leki doustne

Faktem jest, że zazwyczaj przyjmowanie farmaceutyków pomaga najskuteczniej zwalczać daną jednostkę chorobową. Walka z grzybicą paznokci przy zastosowaniu odpowiednich leków jest bez wątpienia znacznie szybsza, niżeli leczenie ich innym preparatem. Powinniśmy pamiętać jednak, że nieodpowiednio dobrany lek może wywołać przykre skutki uboczne, a w doborze odpowiedniego pomoże nam dermatolog.

  1. Preparaty bez recepty

    Chcąc skutecznie pozbyć się tego wstydliwego problemu często zastanawiamy się, jakich preparatów użyć. Wybór środków na grzybicę paznokci, które kupić możemy bez recepty jest naprawdę zadowalający. Mogą to być sztyfty (np. Nailexpert by Wartner, Nailner Repair czy sztyft marki Scholl), kremy (np. Steper), lakiery (np. Steper, Scholl), bądź żele (np. Mycosan).

  2. Laserowe leczenie grzybicy

    W dobie ogromnych innowacji pozwolić możemy sobie również na leczenie przy pomocy specjalistycznego lasera, który pomoże nam zwalczyć problem uciążliwej grzybicy paznokci. Ogromnym plusem tego typu zabiegu jest to, że w żaden sposób nie uszkadza płytki naszego paznokcia i nie wpływa na jej osłabienie.

  3. Leki homeopatyczne

Faktem jest, że często antidotum na różnego rodzaju schorzenia jest zastosowanie naturalnych specyfików. Nie każdy wierzy w ich moc, choć zdecydowanie warto przyjrzeć się im bliżej. Ich atutem jest bez wątpienia łatwa dostępność, brak skutków ubocznych, oraz potwierdzona skuteczność. Tego typu „leki” przenikają w skórę niszcząc grzybicę „od środka”. Warto wspomnieć również o tym, że leczenie przy użyciu leków homeopatycznych nie trwa długo – od 6 do 12 tygodni.Przykładem takich leków jest Scholl FUNGAL NAIL i Steper. Lekarstwa te z pewnością do tanich nie należą, ale jeśli jeden lek ma przynieść pożądany efekt, to warto zapłacić.

Przeczytaj również: Te leki dostępne bez recepty, są niezwykle skuteczne w walce z grzybicą.

3 Komentarze
  1. Tomasz mówi

    Bzdura ,ludzie nie dajcie sobie zerwać paznokcia,tego już się dawno nie stosuje.

  2. krokodylka mówi

    to ja chyba miałam trefnego grzyba na paznokciach, bo domowe kuracje zawodziły, a łatwo dostępne specyfiki pomagały na dosłownie kilka dni. lekarz, terapia pulsowa trioxalem przez kilka tygodni. na razie nie wraca i oby tak było dalej.

  3. Iza mówi

    również stosowałam terapię pulsowa, przynajmniej masz pewność że wyleczysz się do końca i problem nie wróci. Wiecie jak wiele osób ma grzybice tylko wstydzi się o tym mówić. A przecież można ją złapać dosłownie wszędzie. Ważna jest profilaktyka, nawet bardzo ważna ale nigdy nie masz pewności żę nie zlapiesz tego świństwa na basenie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.