Żelatyna na ból stawów – właściwości, czy działa, czy jest bezpieczna?
Bolące stawy mogą stanowić problem w normalnym funkcjonowaniu. Dolegliwości z nimi związane mogą być zmniejszane różnymi dostępnymi w aptece preparatami. Istnieje jednak pewne przekonanie, że na bolące stawy warto stosować żelatynę. Czy słusznie?
Żelatyna – czym jest?
Żelatyna to substancja naturalna. Nie ma koloru i jest prześwitująca. Stanowi mieszaninę białek i peptydów, które to uzyskuje się z hydrolizy kolagenu. Kolagen to natomiast substancja naturalnie występująca w skórze, kościach i chrząstkach zwierzęcych (w tym ludzkich).
Żelatyna ma szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i spożywczym. Jej oznaczenie z europejskiej listy dodatków do żywności to E441. Żelatyny nie spożywają weganie ani wegetarianie.
Żelatyna – właściwości
Białko kolagenowe, które znajduje się w żelatynie, nie ma wpływu na kondycję stawów. Dlaczego? Otóż, w procesach trawiennych kolagen rozkłada się na aminokwasy. Oznacza to więc, że nie dociera do chrząstki stawowej w takiej samej formie. Kolagen znajdujący się w żelatynie wchłania się do naszego organizmu w około 5-7 %. Nie potrafi więc uzupełniać ubytków w chrząstkach. Zawarty w żelatynie kolagen, po rozpadzie na aminokwasy, jest więc tak samo pomocny w budowaniu chrząstki jak inne białka.
Czy jest zatem coś, co w żelatynie wpływa na stawy? Tak, jest to prolina – mniej znany składnik żelatyny. Prolina jest niezbędnym aminokwasem w procesie syntezy białek. Potrzebują ją głównie sportowcy i osoby, których stawy narażone są na szybsze zużycie. Prolina występuje w żelatynie w sporych ilościach, natomiast jej źródłem są także inne produkty spożywcze – należą do nich nabiał, mięso, jaja i rośliny strączkowe. Znajdziemy ją także w zbożach, ziarnach, orzechach, migdałach, pietruszce i szczypiorku.
Żelatyna na ból stawów – czy jest bezpieczna?
Wielu ludzi unika żelatyny, twierdząc że jest niebezpieczna dla zdrowia. Obawy wynikają w głównej mierze z lat 90-tych zeszłego wieku. Wybuchła wtedy epidemia szalonych krów, po której wycofano ze sprzedaży żelatynę wołową. Zastąpiono ją wołową, a strach po niej pozostał tak duży, że nawet dzisiaj niektórzy producenci na opakowaniach swoich produktów piszą, że nie zawierają one żelatyny wołowej.
Mikstura na ból stawów z żelatyny
Możemy własnoręcznie wykonać miksturę z żelatyny, która wspomoże działanie naszych stawów. Do ¼ szklanki zimnej wody dodajemy 2 małe łyżeczki żelatyny. Miksturę taką pozostawiamy na jedną noc w temperaturze pokojowej. Żelatynę należy spożyć na około 30 minut przed śniadaniem. Aby poprawić smak możemy dodać łyżeczkę miodu, jogurtu lub kefiru.
Bóle stawów – suplementy
W przypadku, gdy dręczą nas problemy ze stawami warto też rozejrzeć się za różnymi, dostępnymi w aptekach suplementami.
Na bóle stawów polecane są przede wszystkim suplementy zawierające cissus quadrangularis. Jest to roślina należąca do grupy winoroślowatych. Przyjmowanie tego suplementu pomoże nam wzmocnić wytrzymałość i elastyczność kości, pozwoli także naszemu organizmowi na przyspieszenie budowy kości. Preparaty zawierające cissus quadrangularis polecane są w głównej mierze osobom na diecie wegetariańskiej i wegańskiej.
Warto też zwrócić uwagę na kwas hialuronowy – przyspiesza syntezę mazi w chrząstkach, magazynuje także wodę, wspiera działanie więzadeł i stawów.
W leczeniu bolących stawów pomocna może być też glukozamina – działa ona wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych chrząstek i stawów.
Na stawy i chrząstki dobrze działa tez kolagen – oprócz wspomagania działania stawów i chrząstek, pomaga też w utrzymaniu dobrego stanu skóry, włosów i paznokci. Przyjmowanie kolagenu ważne jest również ze względu na to, iż procesy jego wytwarzania zatrzymują się w naszym organizmie po ukończeniu 25. Roku życia.
Glukozamina i kwas hialuronowy
Bóle stawów – dieta
Zapalenia i bóle stawów można złagodzić stosując odpowiednią, bogatą w minerały, dietę. Najważniejsze w takiej diecie jest przyjmowanie produktów zawierających dużo antyoksydantów – bioflawonoidów i karotenoidów. Znajdują się one w produktach, zawierających dużo witaminy A. Należą do nich marchewki, szpinak, pomidory, dynie, morele, i brzoskwinie. Dobrym źródłem witaminy A są także nabiał, masło i wątróbka.
Ważną rolę w syntezie kolagenu odgrywa też witamina E. Tę znajdziemy w zielonych warzywach, migdałach, orzechach, jajach a także olejach pochodzenia roślinnego.
Innym ważnym antyoksydantem jest witamina C. Znajduje się ona w wielu owocach i warzywach, a przede wszystkim w cytrusach, pomidorach, porzeczkach i kapuście. Przeciwzapalne działanie mają też czosnek, kasze, zielona herbata, oliwki i pokrzywa. Z przypraw warto stosować imbir, goździki, kurkumę, i anyż.
Dla poprawienia kondycji stawów, chrząstek i kości warto tez spożywać produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Znajdziemy je przede wszystkim w rybach (w szczególności morskich), oleju lnianym, orzechach włoskich i algach morskich. Możemy tez zażywać dostępne w aptekach i drogeriach suplementy zawierające kwasy omega-3.
Dla zdrowia stawów warto zrezygnować z tłuszczów nasyconych i wysoko przetworzonych produktów. Alkohol i papierosy także nie wpłyną korzystnie na ich działanie.
Podsumowując, w żelatynie znajdziemy składniki, których działanie wpływa w pewnym stopniu na funkcjonowanie stawów. Nie jest ona jednak magicznym środkiem, który usunie wszystkie powiązane z nimi problemy. Dużo bardziej ważne jest przestrzeganie odpowiednio zbalansowanej diety.