Upławy – białe, zółte i brunatne
Wydzielanie śluzu z pochwy jest całkowicie normalnym zjawiskiem, które dodatkowo świadczy o zdrowiu kobiety. Rozpoczęcie funkcji wydzielniczej pochwy wiąże się ze wzrostem poziomu hormonów – estrogenów wraz z okresem dojrzewania. Fizjologiczne pH pochwy waha się od 3,8 do 4,5 i świadczy o równowadze mikroflory bakteryjnej. Jego właściwości zmieniają się wraz z cyklem miesięcznym i odzwierciedlają jego prawidłowy przebieg. Śluz sygnalizuje więc kobiecie występowanie dni płodnych, podczas których łatwiejsze staje się przemieszczanie plemników w drogach rodnych w celu zapłodnienia. Poza tym wydzielina pochwy ma za zadanie ochraniać układ płciowy i moczowy kobiety przed przedostaniem się do wnętrza śluzówki patogennych bakterii, wirusów i grzybów odpowiadających za stan choroby.
Termin upławy bywa błędnie rozumiany jako synonim wydzieliny, od której zasadniczo się różni. Upławy (zółte, białe i brunatne) są nieprawidłową wydzieliną, która świadczy o rozpoczynającym się bądź trwającym stanie chorobowym, dlatego tak ważna dla zdrowia wszystkich kobiet jest umiejętność prawidłowego rozpoznawania ich charakteru.
Cewka układu moczowego kobiet w porównaniu do męskiej jest krótsza i szersza. Ta naturalna różnica w budowie powoduje szereg komplikacji w prawidłowym funkcjonowaniu kobiecego układu płciowego. Pochwa jest szczególnie narażona na atak bakterii, wirusów i grzybów. Dodatkowo jej ujście znajduje się blisko odbytu, co zwiększa prawdopodobieństwo zakażenia drobnoustrojami bytującymi w odbytnicy.
Infekcje intymne są powszechnym zjawiskiem. Problem ten dotyka ponad połowę kobiet przynajmniej raz w życiu. Pozostała połowa boryka się z nim częściej, niekiedy regularnie, nie mogąc poradzić sobie z infekcją intymną. Zakażenie pochwy i zapalenie układu moczowego należy leczyć, ponieważ konsekwencje zaniechania kuracji mogą być bardzo poważne w skutkach, czasem nieodwracalne.
Płyn do higieny intymnej
Objawy upławów
Z upławami mamy do czynienia wówczas, gdy dochodzi do zaburzenia środowiska wewnętrznego pochwy. Rozwijająca się w organizmie infekcja powoduje zwiększone wydzielanie śluzu, który zmienia swój charakter, właściwości oraz funkcje. Upławy żółte i zielone przybierają nieprzyjemny zapach, odmienny kolor i konsystencję, co daje alarmujący objaw skłaniający do rozpoczęcia działań zapobiegających postępowi choroby.
Wydzielina może przyjmować charakter od umiarkowanej, białej lub przeźroczystej do upławów, które stają się bardziej obfite, lepkie, szare, wodniste, grudkowate, żółtozielone, pieniste.
Upławy żółte, zielone, białe i brunatne są zazwyczaj tylko jednym z objawów, które towarzyszą infekcjom pochwy. W trakcie ich trwania możemy zaobserwować podwyższoną temperaturę, ból głowy czy osłabienie. W diagnostyce lekarskiej decydujące w rozpoznaniu infekcji jest wykonanie pomiaru odczynu pH wydzieliny, która wskaże źródło zakażenia. W przypadku infekcji grzybiczej pH pozostaje na poziomie fizjologicznym. W przypadku infekcji bakteryjnej przekracza poziom 4,5 i jest znacznie podwyższone w przypadku zakażenia rzęsistkiem pochwowym – pH powyżej 5. Chorobę mogą wywoływać infekcje grzybicze, bakteryjne, mieszane bądź zakażenie rzęsistkiem pochwowym. Ich wstępne rozpoznanie można uzyskać już na podstawie obserwacji upławów.
Na upławy należy zwrócić szczególną uwagę w ciąży. W tym wyjątkowym dla kobiety okresie dochodzi do zmniejszenia kwasowość środowiska pochwy, co sprzyja rozwojowi infekcji. Powodem do obaw jest stan, w którym u ciężarnej pojawiła się nasilona wydzielina o ciemniejszej barwie i nieprzyjemnym zapachu. Może im towarzyszyć swędzenie, pieczenie lub ból w okolicach intymnych. Upławy w ciąży mogą stanowić zagrożenie dla płodu, dlatego w razie wątpliwości lub podejrzeń niezbędna jest konsultacja z lekarzem.
Rodzaje upławów
Upławy bakteryjne – upławy białe
Poziom pH utrzymuje się na poziomie 4,5-7,0. Upławy są obfite, biało-szare i homogenne, mają charakterystyczny rybi zapach, często brak jest innych objawów.
Zakażenie rzęsistkiem pochwowym – upławy żółte
Poziom pH utrzymuje się na poziomie 4,5-7,0. Upławy żółte, zielony, obfite, pieniste, o nieprzyjemnym zapachu. Towarzyszy im świąd, pieczenie, zaczerwienienie sromu, częste i bolesne oddawanie moczu, ból przy stosunku.
Upławy grzybicze – upławy białe i bezwonne
Poziom pH utrzymuje się na poziomie 3,8-4,5. Upławy bezwonne, obfite, białe, gęste i grudkowate, o konsystencji zsiadłego mleka. Towarzyszy im zaczerwienienie warg sromowych, swędzenie ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu
Upławy wirusowe
Infekcje wirusowe np. wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) charakteryzują się kalafiorowymi naroślami na sromie.
Infekcje pochwy towarzyszą także często zapaleniu układu moczowego. Ryzyko przejścia zakażenia na drogi rodne jest duże ze względu na wzajemną bliskość położenia obydwu układów. Objawy infekcji układu moczowego, to:
- ból, pieczenie przy oddawaniu moczu
- częste oddawanie moczu, napieranie na pęcherz
- pobolewanie w dolnych partiach brzucha
Tabletki dopochwowe na upławy
Upławy żółte, białe i brązowe – leczenie
Leczenie upławów o niewielkim nasileniu lub na początku rozwoju infekcji może odbywać się z pomocą leków bez recepty. Leki podane doraźnie ograniczają rozwój niekorzystnej flory bakteryjnej i zmniejszają dolegliwości przez nie wywołane. W celu przyspieszenia efektów warto poszerzyć działanie o suplementację pałeczkami kwasu mlekowego. Zasiedlają one układ płciowy korzystnymi dla zdrowia bakteriami, które pomagają przywrócić optymalne pH pochwy. Preparaty z pałeczkami kwasu mlekowego mogą mieć formę dopochwową bądź ustną, przy czym należy pamiętać, że te pierwsze działają szybciej i skuteczniej, bo wprost źródło problemu. W określeniu rodzaju infekcji pochwy pomogą testy na infekcję pochwy dostępne bez recepty, np. Gineintima. Należy pamiętać, że diagnozę potwierdzi lekarz, który dobierze także celowane leczenie po ustaleniu przyczyny dolegliwości.
- nosić przewiewną bieliznę, nieuciskającą, z naturalnych włókien
- podczas okresu używać podpasek, nie tamponów
- nie korzystać z basenów
- zachować szczególną ostrożność w publicznych toaletach
- stosować delikatne płyny do higieny intymnej o odpowiednim pH
- nie używać wspólnych środków higienicznych – gąbek, mydła w kostce, ręczników
- regularnie odwiedzać ginekologa
- wybierać prysznic zamiast kąpieli
Pamiętam jak męczyłam się z upławami z których po pewnym czasie rozwinęła się infekcja. Później okazało się że winowajcą była nadżerka, którą później musiałam wymrozić. Po tym zabiegu jeszcze przez 7 dni aplikowałam probiotyk dopochwowy invag w celu regeneracji mikroflory. Rozwiązało to mój problem z upławami.