Częste bóle brzucha i wzdęcia kojarzą nam się najczęściej z nietolerancją na niektóre pokarmy, bądź zbyt dużą podażą ciężkostrawnych i tłustych dań. Przyczyną takich objawów może być natomiast wiele poważnych schorzeń i procesów chorobowych, toczących się w obrębie naszego żołądka i układu pokarmowego. Nieprzyjemnym i uciążliwym schorzeniem jest SIBO, które w popularnym nazewnictwie nazywane jest również intensywnym przerostem bakterii w obrębie jelita cienkiego. Te uciążliwe objawy są zazwyczaj dość nietrafnie mylone z nieżytem żołądka (zapaleniem błony śluzowej żołądka), a objawy SIBO są zazwyczaj dość niejednoznaczne. Dziś przyjrzymy się bliżej schorzeniu, jakim jest SIBO – jego przyczynom, objawom, oraz leczeniu.
Czym jest SIBO?
SIBO jest mało znanym zespołem chorobowym, który obejmuje florę jelita cienkiego. Jest ściśle związany z nieprawidłową dietą i zbyt niską podażą warzyw i owoców w naszym codziennym jadłospisie. Cechą charakterystyczną SIBO jest zbyt duża ilość bakterii, które namnażają się w naszym jelicie, a często również występowanie nowych i niecharakterystycznych odmian bakterii, które kumulują się w dowolnych odcinkach jelita. Namnażanie się tych niecodziennych form bakterii skutkuje często patologicznymi zmianami mającymi miejsce w obrębie jelit i prowadzącymi do wielu nieprzyjemności i powikłań zdrowotnych.
Przyczyny występowania SIBO:
Przyczyn SIBO może być wiele. Główną przyczyną jest patologiczna i nienaturalna budowa jelita cienkiego, która prowadzi do gromadzenia się ogromnych ilości bakterii tylko w poszczególnych miejscach w obrębie jelita. Drugą z przyczyn powstawania SIBO może być zbyt mała lub zerowa ilość kwasu solnego w naszym soku żołądkowego, nazywana inaczej achlorhydrią. Ponadto przyczyną mogą być poważne patologię i zaburzenia dotyczącego prawidłowego wydzielania enzymów trzustkowych. Należy pamiętać, że którekolwiek z tych zaburzeń występujące w obrębie naszego organizmu może prowadzić do tego niebezpiecznego zjawiska i z każdym niepokojącym objawem, o którym powiemy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.
Objawy SIBO:
- Biegunka – najczęściej cuchnąca i tłuszczowa. Zdarza się, że przed jej wystąpieniem następuje atak silnych bólów brzucha.
- Utrata masy ciała – spowodowana odwodnieniem, do którego prowadzą częste biegunki, oraz wymioty. Może być również spowodowana niedoborem podstawowych witamin i minerałów.
- Ogromne niedobory witamin i minerałów – niedobory te są spowodowane najczęściej częstymi wymiotami i biegunką, które prowadzą do wypłukiwania witamin z naszego organizmu.
- Obrzęki i wysypki skórne – spowodowane patologią dotyczącą prawidłowego wchłaniania i tworzenia się swoistej bariery ochronnej
- Stłuszczenie wątroby – jest to schorzenie, które w konsekwencjach prowadzić może do poważnych zaburzeń zdrowotnych, czy wystąpienia chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, czy otyłość.
SIBO – następstwo częstych chorób?
Często słyszy się również o tym, że poważne schorzenie jakim jest SIBO jest ściśle powiązane z często występującymi u nas chorobami. Prawdziwe jest również twierdzenie, że wiele, paradoksalnie częstych chorób pojawiło się właśnie jako następstwo SIBO. Wśród tych chorób wyróżnić możemy te na podłożu immunologicznym, alergicznym, przewlekłym czy te związane z chorobami poszczególnych narządów i dotyczące konkretnych dysfunkcji w obrębie naszych narządów. Warto pamiętać o tym, że będąc nosicielami którejś z chorób z wymienionych wyżej grup powinniśmy zwracać szczególną uwagę na niepokojące nas objawy i każde z nich niezwłocznie konsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.
Leczenie SIBO:
Leczenie SIBO jest procesem wieloetapowym, który polega najczęściej na dobraniu odpowiedniej antybiotykoterapii, która najczęściej opiera się na produktach pochodzenia roślinnego i stawia na tabletki na bazie prostych mieszanek ziół. Alternatywą leczenia SIBO jest również zdrowa i zbilansowana dieta, bogata w witaminy i minerały, a w szczególności ogromne ilości magnezu i wapnia, które pozytywnie wpłyną na poprawę funkcjonowania narządów w naszym organizmie. Warto również pamiętać, by wzbogacać naszą dietę o wiele warzyw i witamin z grupy B12. Zbilansowana i pełna w zdrowe produkty dieta pomoże uniknąć nam wielu chorób przewlekłych, oraz będzie prostym i skutecznym sposobem na wyleczenie SIBO.