Jak poprawnie wykonać resuscytację?

Jak poprawnie wykonać resuscytację?
Oceń ten post

Udzielenie pierwszej pomocy jest obowiązkowe dla wszystkich, nieudzielenie jej może przyczynić się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych wobec nas. Jednak obowiązek udzielenia pierwszej pomocy jest rozumiany jako zadzwonienie lub poszukanie pomocy. Wykonanie resuscytacji nie jest obowiązkowe, jednak dzięki niej możemy uratować komuś życie. Wiele osób obawia się wykonać RKO (resuscytacje krążeniowo-oddechową) niepoprawnie, najważniejsze jest jednak podejść i spróbować, ponieważ nie możemy tej osobie zaszkodzić a jesteśmy w stanie uratować jej życie.

Zanim jednak postanowimy komuś pomóc musimy pamiętać o bardzo ważnej zasadzie – na pierwszym miejscu zawsze powinno być nasze życie i zdrowie. W tym celu zanim podejdziemy do poszkodowanego powinniśmy się upewnić czy jest to bezpieczne, należy też unikać wykonywania wdechów bez specjalnej maseczki do resuscytacji. Zawsze warto mieć ja w torebce, jeśli jej nie mamy to możemy ograniczyć się do samego masażu serca lub wykonywa wdechy przez foliową chusteczkę z dziurką. Nie mamy pewności czy poszkodowana osoba nie jest na nic chora, dlatego powinniśmy pamiętać o zadbaniu o własne zdrowie na pierwszym miejscu.

Sprawdzenie stanu osoby poszkodowanej

Zanim przystąpimy do resuscytacji musimy ocenić sytuacje oraz stan poszkodowanego. W pierwszej chwili rozglądamy się czy dookoła nie ma niebezpiecznych substancji, wycieków oraz innych czynników mogących zaszkodzić nam samym. Jeśli w okolicy jest bezpiecznie musimy ocenić stan poszkodowanego.

Najpierw sprawdzamy przytomność potrząsając człowieka za ramiona i głośno i wyraźnie zadając proste pytania: „Halo, słyszy mnie Pan?”, „Czy dobrze się Pani czuje?” etc. Jeśli nie widzimy żadnej reakcji powinniśmy sprawdzić oddech.

Najlepiej sprawdzić oddech używając 3 zmysłów. Pierwszym krokiem jest położenie osoby poszkodowanej na plecach i udrożnienie dróg oddechowych odchylając brodę lekko do tyłu. Następnie nachylany się nad osobą tak aby nas policzek znajdował się tuż obok nosa osoby. Przez cały czas patrzymy czy unosi się klatka piersiowa. Próbujemy usłyszeć oddech lub poczuć go na naszym policzku.

Jeśli nie chcemy do tego stopnia zbliżać się do obcej osoby – możemy niedaleko nosa przystawić telefon komórkowy lub lusterko. Jeśli osoba oddycha powierzchnia będzie lekko zaparowana. W taki sposób możemy sprawdzić stan osoby po spożyciu alkoholu, której nie mamy pewności czy nie jest agresywna.

Przygotowanie do resuscytacji

Przede wszystkim RKO wykonujemy tylko i wyłącznie wtedy kiedy osoba nie oddycha. Należy też pamiętać aby dbać o własne bezpieczeństwo. Zawsze powinniśmy przy sobie nosić parę ochronnych rękawiczek oraz maseczkę do resuscytacji, którą możemy kupić w aptece.

Dlaczego jest to tak ważne? Nie tylko ze względów higieny i zwiększenia dla nas samych komfortu, ale przede wszystkim chroni nas to przed poważnymi chorobami. Jeśli poszkodowana osoba jest kimś dla nas obym nie wiemy czy nie jest nosicielem poważnych chorób, a wystarczy jedynie gdzieś ranka aby zakazić się w ten sposób nawet wirusem HIV.

A ponadto stykanie się ustami z kimś dla nas obcym niekoniecznie jest przyjemne i chociażby ze względów higieny osobistej powinniśmy zadbać o posiadanie maseczki, którą zawsze należy mieć przy sobie. Nie wiemy kiedy możemy spotkać osobę w potrzebie, dlatego zawsze warto mieć w zanadrzu miniaturową apteczkę pierwszej pomocy schowaną w torebce.


RK-O krok po kroku

Do RK-O możemy przystąpić dopiero wtedy, gdy mamy pewność, że poszkodowany nie oddycha. Pierwszą naszą reakcją powinien być telefon pod numer 112 lub 999, jeśli możemy powinniśmy kazać wykonać telefon osobie obok a sami przystąpić do resuscytacji. Dzwoniąc na telefon ratunkowy powinniśmy podać nasze imię i nazwisko, miejsce w którym się znajdujemy oraz stan poszkodowanego.

Dopiero, kiedy wykonany wszystkie czynności możemy podejść do resuscytacji. W tym celu ponownie udrożniamy drogi oddechowe poszkodowanego, unosząc jego żuchwę nieco do góry. Musimy pamiętać, że powinien on leżeć na plecach na twardym i równym gruncie.

Resuscytacje zaczynamy od masażu serca, czyli 30 uciśnięć klatki piersiowej.  Aby poprawnie wykonać uciski klatki piersiowej kładziemy splecione dłonie na środku klatki piersiowej, 2 palce powyżej obojczyków i wykonujemy uciski pilnując aby nasze ręce pozostawały cały czas proste w łokciach. Uciski wykonujemy na głębokość 5-6 cm wykonując je całym ciałem a nie samymi rękoma.

Artykuły pierwszej pomocy!

Następnie wykonujemy 2 wdechy, zanim wykonamy wdech bezpośrednio stykając się ustami z nieznajomym nam poszkodowanym – zakładamy maseczkę do resuscytacji, foliową torebkę z dziurą na usta lub przynajmniej chusteczkę, aby zminimalizować ryzyko przeniesienia chorób. Wykonujemy dwa ratownicze wdechy w usta najpierw udrożniając drogi oddechowe oraz  zatykając nos, przez cały czas obserwujemy czy podnosi się klatka piersiowa.

Czynności ratownicze wykonujemy naprzemiennie w proporcji 30:2.

Przerwanie resuscytacji oraz wyjątki

Resuscytacje wykonujemy do czasu:

  • Przyjazdu służb ratowniczych
  • Powrotu oddechu i poszkodowanego
  • Opadnięcia z sił fizycznych potrzebnych do wykonywania czynności ratunkowych

Jeśli poszkodowany odzyska oddech lub zacznie się poruszać należy go ułożyć w pozycji bocznej bezpiecznej. W przypadku dzieci o mniejszej klatce piersiowej resuscytacje prowadzimy jedną ręką, natomiast w wypadku noworodków – dwoma palcami.

Ponadto w wypadku dzieci, osób wyciągniętych spod tafli wody oraz u których jest prawdopodobieństwo utraty oddechu przez zakrztuszenie – zaczynamy od 5 wdechów ratowniczych, następnie wykonujemy jedną serię uciśnięć i dopiero wtedy dzwonimy o pomoc. Najważniejsze jest tu jak najszybsze dostarczenie powietrza osobie poszkodowanej aby zwiększyć jej szanse na przeżycie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Zdrowie
Białko w moczu – charakterystyka, przyczyny, objawy, normy, badanie

Zamknij