Okulary korekcyjne czy soczewki – na co się zdecydować?

Osoby z wadą wzroku nie są już skazane na niedowidzenie z powodu braku możliwości korekcji pełnej wady czy brak możliwości założenia okularów przeciwsłonecznych latem. Niezależnie do wady wzroku można się cieszyć ogromnym polem widzenia i komfortem życia z tym związanym.

Jeżeli ktoś nie chce przejść operacyjnie korekty wzroku może zdecydować się na noszenie okularów korekcyjnych lub soczewek. Jednak mając kilka opcji do wyboru zawsze zachodzi pytanie: co jest lepsze?

Okulary korekcyjne to powszechny standard

Obecnie na rynku można znaleźć najróżniejsze kształty oprawek i rodzaje soczewek kontaktowych. Między innymi bardzo dobre oprawki znajdziemy w salonach Fielmann. Dlatego nie można powiedzieć, że minusem noszenia okularów jest brzydki wygląd noszącego. Dobrze dobrane oprawki do kształtu twarzy mogą wygląd jeszcze poprawić lub być atrakcyjnym dodatkiem do stylizacji.

Większość osób decyduje się na okulary korekcyjne ze względów finansowych. Jeśli ktoś ma już stałą wadę wzroku, która się nie powiększa z roku na rok lub też zmienia się bardzo minimalne i komfortowe jest użytkowanie jednych szkieł przez kilka lat to jak najbardziej inwestycja w dobrej jakości oprawki i szkła okularowe się opłaci.

Co do zasady odpowiednio przechowywane okulary, będą służyć przez 3-4 lata. Oznacza to, że ponosimy koszt raz na kilka lat. W przeciwieństwie do soczewek, które trzeba kupować regularnie.

Nawet jeśli danej osobie pogarsza się wzrok i musi zmieniać moc szkieł raz do roku to wciąż jedynym kosztem będzie zakup nowych szkieł i ich wstawienie u optyka. Jeśli tylko oprawki są nadal w dobrym stanie wcale nie trzeba ich wymieniać co roku na nowe.

Najważniejsze jest jednak, że każda osoba może nosić okulary. Nie ma praktycznie przeciwwskazań ze względu na wady wzroku czy stan zdrowia do noszenia okularów. Dlatego jest to tak powszechne zjawisko, że podczas wizyty u okulisty wystawiana jest przede wszystkim recepta na okulary, a badanie do określenia wady wzroku pod soczewki wykonuje się dodatkowo.

Oprócz tego sama budowa okularów może sprawiać, że będą praktycznym dodatkiem, ponieważ szkła mogą mieć powłoki antyrefleksyjne, polaryzację czy być fotochromowe, co oznacza, że nie trzeba dodatkowo kupować okularów przeciwsłonecznych.

Można też zakupić szkła progresywne odpowiednie dla osób, które mają jednocześnie krótkowzroczność i dalekowzroczność. Ze względu na swoją funkcjonalność okulary korekcyjne są więc często wybierane.

Tak naprawdę jedyną przeszkodą dla noszenia okularów może być styl życia. Jeśli ktoś zawodowo uprawia sport lub choćby robi to rekreacyjnie to okulary mogą mu przeszkadzać, ale też mogą łatwo spaść z nosa i się zniszczyć.

Kto może nosić soczewki korekcyjne?

W przeciwieństwie do okularów korekcyjnych w przypadku soczewek nie każdy może je nosić. Jednym z przeciwwskazań jest alergia na materiał z jakiego wykonana jest soczewka lub na składniki płynów do pielęgnacji soczewek. Czasem niestety okazuje się to dopiero po założeniu soczewek i niestety trzeba je jak najszybciej zdjąć, aby objawy uczulenia nie stały się groźne. Osoby cierpiące na alergie sezonowe np. na pyłki mogą nosić soczewki bez przeszkód.

Niestety soczewki mogą podrażniać oczy, dlatego osoby z zaburzeniami odporności mogą przez nie nabawić się infekcji oczu. Także cukrzycy, którzy są narażeni na infekcje o wiele częściej niż osoby zdrowe nie mogą nosić soczewek.

Niektóre zaburzenia hormonalne także nie pozwalają na noszenie soczewek. Między innymi jest to nadczynność tarczycy, której jednym z objawów jest suchość gałek ocznych. Ale ostateczną opinię w tym zakresie wydaje lekarz prowadzący, czyli endokrynolog.

U dzieci poniżej 9 roku życia nie zaleca się soczewek ze względu na problemy z zakładaniem i ściąganiem soczewek oraz higieną oczu. Także u osób starszych bardziej podatnych na choroby przewlekłe i infekcje nie zaleca się soczewek.

Mogą też pojawić się przeciwwskazania ze względu na styl życia na przykład praca w klimatyzowanych pomieszczeniach, zapylonym środowisku czy długotrwała praca przy komputerze zwłaszcza, jeśli ma się wadę wymagającą noszenia tzw. minusów. Wtedy taka praca może nie być komfortowa.

Wygoda noszenia soczewek kontaktowych

Jeżeli nie ma przeciwwskazań do noszenia soczewek to naprawdę warto się nad nimi zastanowić. Choćby dlatego, że u osób, które mają znaczną różnicę wad między oczami tylko soczewki umożliwiają pełną korektę widzenia. Ponadto ponieważ soczewkę zakłada się bezpośrednio na oko zwiększa się pole widzenia, a ostrość cały czas jest na tym samym poziomie.

Nie ma też uciążliwego efektu rozmazywania się wzroku „pod” i „nad” okularami, co jest często spotykane zwłaszcza, gdy ktoś decyduje się na stosunkowo małe szkła. Nosząc soczewki ma się też pełną swobodę ruchów. Nie trzeba choćby uważać schylając się czy coś nam nie spadnie. Można też uprawiać swobodnie sport.

Kolejną zaletą jest duża różnorodność szkieł kontaktowych. Można wybrać soczewki jednodniowe – do użytku tylko raz, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne czy roczne – do wielokrotnego użytku. Obecnie można korygować bardzo wiele wad w tym powszechnie występujący astygmatyzm.

Ponadto soczewki kontaktowe sprawdzą się lepiej u osób, u których wada się szybko zmienia. Ponieważ wystarczy zbadać wzrok jeszcze raz i zamówić soczewki o innych mocach. Praktycznie co miesiąc można je zmieniać, choć na szczęście u wielu osób korekta mocy potrzebna jest jedynie raz do roku.

Tak naprawdę odpowiedź na pytanie soczewki czy okulary brzmi: i to i to, ponieważ obie opcje są obecnie bezpieczne i wygodne. A nawet jeśli porównamy cenę gotowych okularów i roczny koszt użytkowania soczewek nie będą to różnice aż tak znaczące dla przeciętnego użytkownika.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.