Lepiej zapobiegać niż leczyć. Zdrowie jest najważniejsze

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Zdrowie jest najważniejsze
Oceń ten post
Wiemy, jak bardzo profilaktyka jest ważna, aby długo cieszyć się zdrowiem i życiem. Pamiętaj, że ważniejsze od wykrycia choroby jest moment jej zdiagnozowania. Im wcześniej – tym szanse na wyleczenie stają się zdecydowanie większe. W ostatnich latach zrobiono w naszym kraju bardzo wiele, by zapewnić pacjentom skuteczne leczenie onkologiczne w jak najlepszych warunkach. Dzięki Funduszom Europejskim wspieramy profilaktykę oraz oddziały onkologiczne w całej Polsce.

Profilaktyka i wczesne wykrywanie

Zdrowy styl życia pomaga nam zredukować ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych, w tym wielu nowotworów. Szczególną ważna jest dieta (uboga w czerwone mięso, a bogata w produkty pełnoziarniste, kasze, warzywa i nasiona roślin strączkowych). Warto stronić od alkoholu i tytoniu, dbać o masę ciała i podejmować regularnie aktywność fizyczną. Jednak niezależnie od codziennych dobrych praktyk ogromną rolę odgrywają badania profilaktyczne, które należy przeprowadzać regularnie, co dotyczy zwłaszcza osób znajdujących się w grupie ryzyka. O wzrost świadomości na ich temat dba Ministerstwo Zdrowia, które propaguje udział w programach profilaktycznych dotyczących między innymi raka piersi, raka szyjki macicy i raka jelita grubego. Bezpłatne badania to szansa na wykrycie choroby w stadium, w którym jest stosunkowo łatwa do wyleczenia.

Dzięki Funduszom Europejskim, którymi dysponuje Ministerstwo, trwa intensywny rozwój działań profilaktycznych związanych z kolejnymi niebezpiecznymi nowotworami. Docelowo będzie to aż 15 kolejnych programów. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Akceleratory, czyli innowacja w leczeniu raka

Pacjenci polskich oddziałów onkologicznych coraz częściej mogą liczyć na leczenie nowotworów na najwyższym światowym poziomie. Z Funduszy Europejskich kupuje się nowoczesny sprzęt, w tym akceleratory. Ich działanie polega na skierowaniu cząstek protonów precyzyjnie w ognisko raka. Dzięki temu, ingerencja w zdrowe tkanki jest minimalna, a leczenie nie przyczynia się do uszkodzenia innych zdrowych narządów.

Te nowoczesne urządzenia kilka miesięcy temu trafiły, między innymi do województwa lubuskiego. Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim otrzymał 22 mln złotych na zakup akceleratorów do Ośrodka Radioterapii. Dwa akceleratory liniowe wspomogą jednocześnie tomograf komputerowy z opcją wirtualnej symulacji radioterapii oraz system komputerowy do konturowania i dozymetrii. To największa inwestycja od czasu powstania gorzowskiej placówki.

Więcej na temat przełomowych inwestycji w profilaktykę i leczenie nowotworów można przeczytać na stronie prowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia kampanii „Zdrowie jest najważniejsze” oraz profilach akcji na Facebooku i Instagramie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Zdrowie
Kaszel suchy, mokry i przewlekły. Rozpoznanie, przyczyny i leczenie

Zamknij