Gdy zawodzi błędnik czyli choroba Meniere’a

Gdy zawodzi błędnik czyli choroba Meniere’a
5 (100%) 7 votes

Choroba Meniere’a jest rozpoznawana sporadycznie, głównie między 30 a 50 rokiem życia. Polega na zatrzymaniu płynów naturalnie krążących w uchu, dlatego jest także znana pod nazwą idiopatyczny wodniak błędnika. Zapraszamy do lektury Gdy zawodzi błędnik czyli choroba Meniere’a, w której mówimy o przyczynach, objawach i możliwych sposobach leczenia tego słabo poznanego schorzenia.

Dlaczego błędnik choruje?

Choroba Meniere’a dotyczy struktury błędnika czyli niewielkiego narządu umiejscowionego w kości skroniowej. Zawroty głowy czyli typowy objaw niedomagania błędnika występują przeważnie u osób starszych i wynikają z tendencji zanikowych komórek. Jednak schorzenie błędnika w młodym wieku wskazuje na inne przyczyny i to im przyjrzymy się najpierw.

Błędnik to skomplikowana struktura składająca się z wielu elementów. Wypełnia je galaretowata maź, w której są osadzone kryształki soli wapniowych, tzw. otolity. Przemieszczają się one z każdym ruchem głowy i drażnią komórki zmysłowe, które przetwarzane są na zmysł ruchu w ośrodkowym układzie nerwowym.

Gdy ciśnienie płynów w błędniku wzrasta pojawiają się problemy z utrzymaniem równowagi, zawroty głowy i szumy uszne. Możliwe przyczyny tego stanu dzielą się na czynniki wewnętrzne (choroby autoimmunologiczne) oraz zewnętrzne (wszystkie pozostałe). Przyczyny choroby Meniere’a to:

  • Infekcje ucha przebiegające bez bólu lub niedoleczone w przeszłości – najczęstsza przyczyna choroby
  • Zatkanie struktur błędnika na skutek niedrożności przewodów słuchowych
  • Zatrzymanie wody w organizmie na skutek wzrostu stężenia pewnych hormonów
  • Zaburzenia w krążeniu i naczynioruchowe
  • Reakcja alergiczna lub polekowa

Objawy choroby Meniere’a

Główne objawy choroby Meniere’a są typowe dla choroby błędnika i należą do nich:

  • Upośledzenie słuchu – początkowo nie słyszysz tylko niskich tonów, później masz generalne problemy ze zrozumieniem słów
  • Zawroty głowy i towarzyszące im zaburzenie równowagi
  • Szumy uszne, brzęczenie, uczucie zatkania

Jeśli objawy występują po sobie, prawdopodobnie mamy do czynienia z triadą Meniere’a. Jako pierwsze dokuczają szumy, później dołącza uczucie zalanego ucha. Następnie mogą dopaść nas zawroty głowy, które szczególnie uprzykrzają codzienną aktywność. Zawroty mogą towarzyszyć wstawaniu, kładzeniu się, leżeniu w łóżku, a gdy są bardzo nasilone, to spodziewaj się nawet nudności i wymiotów. Wraz z postępem choroby twój słuch powraca, ale niestety nie ustępuje reszta objawów.

Przebieg leczenia

Na wstępie warto wspomnieć o statystykach. Choroba Maniere’a jest rzadko rozpoznawana a postawienie poprawnej diagnozy nie raz nastręcza problemów. To dlatego, że objawy choroby Maniere’a nie są na tyle charakterystyczne, aby mogły być dobrze oddane przez chorego w wywiadzie lekarskim. Schorzenie w równym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn. Przed podjęciem decyzji o leczeniu przeprowadza się serię specjalistycznych badań laryngologicznych, a także konsultację z neurologiem, aby wykluczyć zmiany w układzie nerwowym pacjenta. Należy wyeliminować inne możliwe przyczyny choroby jak najczęstsze zapalenie uszu.

Leczenie może przebiegać na różne sposoby w zależności od zaawansowania choroby i przyczyn, które przypomnijmy są umiejscowione wewnątrz organizmu lub pochodzą z zewnątrz. Leczenie farmakologiczne polega na podaniu leków, które usuwają z ucha nadmiar płynów. To stosunkowo najprostsza metoda niewymagająca ingerencji w ucho wewnętrzne. Podanie leków w zależności od decyzji lekarza może przebiegać dobębenkowo. Igłę wprowadza się do ucha pod znieczuleniem i wpuszcza dawkę wybranego leku. W ten sposób poprawia się zmysł słuchu i zmniejsza poziom infekcji. Ostatnia metoda polega na leczeniu operacyjnym. Stosunkowo najmocniej ingerująca metoda jest także uważana za najskuteczniejszą. Najlepiej hamuje postęp choroby i pozwala przedłużyć słyszalność u chorych nawet kilkukrotnie w porównaniu do pozostałych terapii.

Podsumowanie

To już wszystko w temacie Gdy zawodzi błędnik czyli choroba Meniere’a. Zwróciliśmy uwagę na najważniejsze, selektywnie wybrane przyczyny, objawy i sposoby leczenia, aby nakreślić obraz jednostki jeszcze mało popularnej w kręgu chorych. Przekazane informacje warto uzupełnić jeszcze o charakterystyczny przebieg napadowy, a nie ciągły jak to ma miejsce w innych jednostkach chorobowych, które z czasem trwania choroby nasilają się. Każdy kolejny napad choroby jeszcze silniej upośledza odbieranie dźwięków, ale żadnych objawów pogorszenia słuchu nie warto lekceważyć. W końcu chodzi o nasz zmysł, a niestety opisywane dziś schorzenie nie tylko upośledza jakość słyszenia, ale może nawet uszkodzić błędnik.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Choroby, Zdrowie
Niedobór krzemu – przyczyny, objawy funkcje i źródła

Zamknij