Depresja po porodzie.

Depresja po porodzie dotyka części świeżo upieczonych matek, około miesiąc po porodzie. Warto wiedzieć jakie objawy i zachowania powinny wzbudzić naszą czujność, aby uniknąć nieporozumień w rodzinie i w pełni cieszyć się z rodzicielstwa.

Przyczyny depresji poporodowej

Depresja poporodowa pojawia się zazwyczaj wśród tych kobiet, które mają skłonność do zaburzeń psychicznych w ogóle. Może być to wynikiem obciążeń genetycznych, predyspozycji i cech charakteru. Poród to duży wysiłek, zarówno psychiczny jak i fizyczny. W ciele zachodzi wtedy wiele zmian hormonalnych, które mogą wpłynąć na zachowanie się mamy. Do tego dochodzi niejednokrotnie presja otoczenia, aby sprostać wymaganiom stawianym przez wszystkich wokół. Depresja po porodzie nie ma jednej przyczyny, zazwyczaj składa się na nią kilka czynników, np. zła samoocena kobiety, trudna sytuacja materialna, generalnie niepewnie rysująca się przyszłość. Depresja poporodowa często rozwija się w tych rodzinach, w których nastąpiły komplikacje przy porodzie, dziecko urodziło się chore lub jego życie jest zagrożone. Stres i smutek mogą odczuwać oboje rodziców i zarówno u mamy jak i u taty może rozwinąć się depresja po porodzie.

Objawy depresji poporodowej

Kobieta po porodzie odczuwa ogromne zmęczenie, doskwiera jej bolesność. Choć z jednej strony należy jej się odpoczynek, to z drugiej jest świadoma zbliżających się obowiązków. Może więc odczuwać zniechęcenie i zmęczenie sytuacją. To normalny stan przejściowy, który należy przeczekać, aby z czasem poczuć się lepiej i dosłownie nabrać siły. Pierwsze objawy depresji nadchodzą w około miesiąc po porodzie, gdy kobieta wdraża się w rolę matki i odpowiada za dziecko. Wtedy mogą pojawić się negatywne emocje: strach o podołanie roli, o zdrowie dziecka, o wspólną przyszłość. Objawy nie są specyficzne, bo mogą pojawić się na skutek różnych przyczyn, ale można wyodrębnić kilka najczęstszych symptomów:

  • Zmęczenie, apatia, rozbicie, płaczliwość
  • Brak apetytu lub nadmierny apetyt
  • Nieumiejętność czerpania przyjemności
  • Niska samoocena
  • Odczuwany lęk, panika przed zostaniem samą z dzieckiem
  • Wycofanie z kontaktów z przyjaciółmi i rodziną

Leczenie depresji poporodowej

Najważniejsze w leczeniu jakiejkolwiek depresji jest udzielenie osobie chorej wsparcia. Mama musi czuć się akceptowana i kochana, aby poczuć swoją wartość nie tylko jako matki, ale i kobiety. Dobrze jest skonsultować się ze specjalistą, który wytłumaczy jak radzić sobie z nowymi sytuacjami i rozwiązywać napotykane problemy. Dla zdrowia matki po porodzie bardzo ważne jest, aby ta dbała o swoją kondycję fizyczną. Ćwiczenia, zdrowa dieta, chwila na odpoczynek i relaks powinny pomóc kobiecie zregenerować siły i ukoić umysł. Właściwa dieta ma znaczenie nie tylko w odchudzaniu. Jedz zdrowo i ciesz się jedzeniem. Są produkty, które pozytywnie wpływają na samopoczucie, np. jedzenie niektórych węglowodanów powoduje wzmożone wydzielanie serotoniny, która jest jednym z hormonów szczęścia. Do pokarmów, które najbardziej wpływają na wzrost poziomu serotoniny należą: owies, pszenica i banany. Upewnij się czy masz w organizmie odpowiednio dużo witaminy B, magnezu, cynku i żelaza, niedobór każdego z tych składników może powodować depresję i bezsenność. Aby zredukować występujące załamania nastroju po porodzie, tzw. baby blues, można przyjmować naturalne herbaty ziołowe, które będą bezpieczne dla dziecka, np. melisę czy lawendę.

Oprócz tego dobrze jest skorzystać z aromaterapii, np. rozpuszczając kilka kropel olejku różanego czy pomarańczowego w kominku. Aby wzmocnić nerwy i ciało warto przyjmować suplementację kwasu foliowego i kwasów omega-3. Depresję zmniejsza przyjmowanie żelaza. Upewnij się czy masz w organizmie odpowiednio dużo witaminy B, magnezu, cynku i żelaza, niedobór każdego z tych składników może powodować depresję i bezsenność. Jest też wiele gotowych mieszanek ziołowych i preparatów ziołowych w postaci tabletek o działaniu antydepresyjnym i nasennym, ale ich przyjmowanie powinnaś skonsultować z lekarzem.

Dobrze, gdy przynajmniej na początku przekażesz część obowiązków domowych innym osobom. To pomoże ci odetchnąć i skupić się bardziej na sobie. Wiele kobiet po porodzie odczuwa także ukrócenie więzi z dzieckiem. Nie należy się nad tym zastanawiać i prowadzić rozmyślań na temat ciebie i dziecka. Spróbuj cieszyć się dzielonymi wspólnie chwilami i nie narzucaj sobie potrzeby bycia idealną matką. Szczęśliwe dzieci wyrastają w szczęśliwych domach, dlatego dla zdrowia własnego i dziecka staraj się jak najwięcej uśmiechać i cieszyć, a nie zamartwiać.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.