Czym zajmuje się lekarz internista? O kim można powiedzieć, że jestem lekarzem pierwszego kontaktu?

Czym zajmuje się lekarz internista? O kim można powiedzieć, że jestem lekarzem pierwszego kontaktu?
Oceń ten post

Lekarz internista zajmuje się diagnostyką, profilaktyką, leczeniem schorzeń wewnętrznych oraz kontrolowaniem stanu zdrowia pacjenta. Bardzo często lekarz internista bywa utożsamiany z lekarzem rodzinnym, jednak tego typu stwierdzenie jest błędem.

Nazwa lekarz internista wywodzi się z ,,interny’’, czyli najpopularniejszej specjalizacji lekarskiej opierającej się na założeniu, że  stan umysłu, ducha i ciała wzajemnie wpływają na siebie i należy uzdrawiać cały organizm, a nie tylko jego chorą część. Internista zajmuje się leczeniem chorób, które najczęściej dotykają pacjentów (choroby wewnętrzne).

Internista to inaczej lekarz pierwszego kontaktu, który pomaga w przypadku większość schorzeń wewnętrznych. Posiada odpowiednią wiedzę oraz praktykę, która umożliwia mu przeprowadzenie wywiadów i badań, stawianie diagnozy, udzielanie zaleceń lekarskich, przepisywanie leków i recept, wystawianie skierowań na dalsze badania, konsultacje lub hospitalizacje,  a także wypisywanie zwolnień lekarskich. Lekarz internista zajmuje się również kontrolowaniem stanu zdrowia pacjenta i kwalifikacją do szczepień.

Jak wygląda praca internisty?

Lekarz internista przyjmuje pacjentów z różnymi schorzeniami, najpierw przeprowadza z nimi wywiad, zaś później wykonuje badania, dzięki którym może postawić diagnozę. Podczas wizyty internista może mierzyć ciśnienie, wykonywać badanie per rectum, otoskopię (badanie ucha) i wiele innych. Uprzedni wywiad oraz sugestie pacjenta pozwalają interniście wybrać właściwe metody badania, które potwierdzają lub zaprzeczają podejrzanej dolegliwości.

Internista może sprawnie oceniać stan zdrowia pacjenta, a także szybko zdiagnozować pojawiające się lub zagrażające choroby. Przede wszystkim zajmuje się schorzeniami układów np. moczowy, odpornościowy, oddechowy, krwionośny. Posiada obszerną wiedzą z zakresu chorób reumatologicznych, alergicznych i zaburzeń endokrynologicznych. Zajmuje się chorobami serca, cukrzycą, schorzeniami stawów i kości, jako pierwszy stawia diagnozę i w razie potrzeby kieruje do lekarzy innych specjalizacji lub na hospitalizacje.

Internista podczas nauki i praktyki zdobywa doświadczenie w zakresie opieki nad pacjentem, dzięki temu może wykonać przeróżne nieskomplikowane zabiegi medyczne np. cewnikowanie. Ponadto oferuje wsparcie, zrozumienie i udziela porad, a także jest skutecznym  motywatorem do działania i zmiany nawyków, które mają pozytywny wpływ na zdrowie pacjenta.

Lekarz internista prywatnie

Lekarz internista może pracować w przychodniach publicznych, jak również gabinetach prywatnych. Ponadto może otworzyć własną praktykę lekarską, która umożliwi mu wykonywanie prywatnych wizyt u pacjentów. Lekarz internista prywatnie może dojechać na życzenie klienta do domu i tam przeprowadzić wywiad, wykonać badania oraz postawić diagnozę. Z tego typu usługi korzysta wiele osób, które nie mają jak wyjść z domu, są mocno chorzy lub z innych powodów nie mogą opuścić miejsca zamieszkania.

Prywatna obsługa lekarza internisty możliwa jest także do uzyskania w gabinetach prywatnych. Największymi plusami płynącymi z korzystania z prywatnej opieki medycznej są braki kolejek oraz szybsza obsługa pacjenta, niż w przypadku przychodni rejonowych. Jednak prywatna obsługa medyczna ma również swoje minusy – wizyty i poszczególne badania nie są refundowane przez NFZ, pacjent musi opłacać usługi z własnych pieniędzy.

Lekarz internista prywatnie, jako pierwszy ma kontakt z pacjentem i to właśnie od niego zależy jego dalszy los. Jeżeli podejrzewa jakieś schorzenie powinien skierować pacjenta na dalsze badania np. internista podejrzewający nowotwór musi natychmiast skorzystać z pakietu onkologicznego i skierować pacjenta na szybką ścieżkę diagnostyczną.

Lekarz internista prywatnie często mylony jest z lekarzem rodzinnym, który zajmuje się chorobami wewnętrznymi dzieci, osób dorosłych i starszych. Lekarz rodzinny posiada dużo obszerniejszą wiedzę niż internista, głównie z zakresu pediatrii i geriatrii. Lekarz internista prywatnie odpowiada za leczenie osób dorosłych. Przeprowadza wywiad, stawia diagnozę i w razie potrzeby kieruje do gabinetu specjalistycznego.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Zdrowie
Wada zgryzu – jak ją pokonać?

Zamknij