Czym zajmuje się lekarz internista? O kim można powiedzieć, że jestem lekarzem pierwszego kontaktu?

Lekarz internista zajmuje się diagnostyką, profilaktyką, leczeniem schorzeń wewnętrznych oraz kontrolowaniem stanu zdrowia pacjenta. Bardzo często lekarz internista bywa utożsamiany z lekarzem rodzinnym, jednak tego typu stwierdzenie jest błędem.

Nazwa lekarz internista wywodzi się z ,,interny’’, czyli najpopularniejszej specjalizacji lekarskiej opierającej się na założeniu, że  stan umysłu, ducha i ciała wzajemnie wpływają na siebie i należy uzdrawiać cały organizm, a nie tylko jego chorą część. Internista zajmuje się leczeniem chorób, które najczęściej dotykają pacjentów (choroby wewnętrzne).

Internista to inaczej lekarz pierwszego kontaktu, który pomaga w przypadku większość schorzeń wewnętrznych. Posiada odpowiednią wiedzę oraz praktykę, która umożliwia mu przeprowadzenie wywiadów i badań, stawianie diagnozy, udzielanie zaleceń lekarskich, przepisywanie leków i recept, wystawianie skierowań na dalsze badania, konsultacje lub hospitalizacje,  a także wypisywanie zwolnień lekarskich. Lekarz internista zajmuje się również kontrolowaniem stanu zdrowia pacjenta i kwalifikacją do szczepień.

Jak wygląda praca internisty?

Lekarz internista przyjmuje pacjentów z różnymi schorzeniami, najpierw przeprowadza z nimi wywiad, zaś później wykonuje badania, dzięki którym może postawić diagnozę. Podczas wizyty internista może mierzyć ciśnienie, wykonywać badanie per rectum, otoskopię (badanie ucha) i wiele innych. Uprzedni wywiad oraz sugestie pacjenta pozwalają interniście wybrać właściwe metody badania, które potwierdzają lub zaprzeczają podejrzanej dolegliwości.

Internista może sprawnie oceniać stan zdrowia pacjenta, a także szybko zdiagnozować pojawiające się lub zagrażające choroby. Przede wszystkim zajmuje się schorzeniami układów np. moczowy, odpornościowy, oddechowy, krwionośny. Posiada obszerną wiedzą z zakresu chorób reumatologicznych, alergicznych i zaburzeń endokrynologicznych. Zajmuje się chorobami serca, cukrzycą, schorzeniami stawów i kości, jako pierwszy stawia diagnozę i w razie potrzeby kieruje do lekarzy innych specjalizacji lub na hospitalizacje.

Internista podczas nauki i praktyki zdobywa doświadczenie w zakresie opieki nad pacjentem, dzięki temu może wykonać przeróżne nieskomplikowane zabiegi medyczne np. cewnikowanie. Ponadto oferuje wsparcie, zrozumienie i udziela porad, a także jest skutecznym  motywatorem do działania i zmiany nawyków, które mają pozytywny wpływ na zdrowie pacjenta.

Lekarz internista prywatnie

Lekarz internista może pracować w przychodniach publicznych, jak również gabinetach prywatnych. Ponadto może otworzyć własną praktykę lekarską, która umożliwi mu wykonywanie prywatnych wizyt u pacjentów. Lekarz internista prywatnie może dojechać na życzenie klienta do domu i tam przeprowadzić wywiad, wykonać badania oraz postawić diagnozę. Z tego typu usługi korzysta wiele osób, które nie mają jak wyjść z domu, są mocno chorzy lub z innych powodów nie mogą opuścić miejsca zamieszkania.

Prywatna obsługa lekarza internisty możliwa jest także do uzyskania w gabinetach prywatnych. Największymi plusami płynącymi z korzystania z prywatnej opieki medycznej są braki kolejek oraz szybsza obsługa pacjenta, niż w przypadku przychodni rejonowych. Jednak prywatna obsługa medyczna ma również swoje minusy – wizyty i poszczególne badania nie są refundowane przez NFZ, pacjent musi opłacać usługi z własnych pieniędzy.

Lekarz internista prywatnie, jako pierwszy ma kontakt z pacjentem i to właśnie od niego zależy jego dalszy los. Jeżeli podejrzewa jakieś schorzenie powinien skierować pacjenta na dalsze badania np. internista podejrzewający nowotwór musi natychmiast skorzystać z pakietu onkologicznego i skierować pacjenta na szybką ścieżkę diagnostyczną.

Lekarz internista prywatnie często mylony jest z lekarzem rodzinnym, który zajmuje się chorobami wewnętrznymi dzieci, osób dorosłych i starszych. Lekarz rodzinny posiada dużo obszerniejszą wiedzę niż internista, głównie z zakresu pediatrii i geriatrii. Lekarz internista prywatnie odpowiada za leczenie osób dorosłych. Przeprowadza wywiad, stawia diagnozę i w razie potrzeby kieruje do gabinetu specjalistycznego.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.