Grypa czy przeziębienie?

71
Grypa czy przeziębienie?
5 (100%) 5 votes

Grypa jest dość powszechną chorobą, aczkolwiek należy pamiętać, że nieleczona może nieść ze sobą bardzo groźne powikłania.

Jakie są najczęstsze objawy i dolegliwości świadczące o tym, że dopadła nas grypa?

Objawy ogólne to przede wszystkim gorączka, osłabienie całego organizmu, złe samopoczucie, bóle głowy i bóle mięśni. Jeśli chodzi o drogi oddechowe pojawia się suchy kaszel, ból gardła, zatkany nos, bądź niezbyt silny wyciek wydzieliny z nosa.

U dzieci (czasem i u dorosłych) często pierwszymi objawami są wymioty, łagodna biegunka i nudności.

Zazwyczaj grypa mija samoistnie po upływie 3-7 dni. Należy jednak pamiętać, że kaszel oraz osłabienie i uczucie rozbicia może utrzymywać się nawet powyżej dwóch tygodni. U połowy chorujących grypa przebiega bez takich objawów.

Charakterystyczna przy grypie jest wysoka gorączka, szczególnie jeśli chodzi o małe dzieci. Ona również z reguły mija po 3-7 dniach.

Warto pamiętać, że wiele wirusów i bakterii objawia się takimi samymi, bądź podobnymi, dolegliwościami np. angina, wirus wywołujący przeziębienie czy bakteryjne zapalenie tchawicy.

Wiele osób decyduje się na szczepienie przeciwko grypie. Niektórzy uważają jednak, że mimo szczepionki i tak zachorowali. Należy pamiętać o tym, że chroni ona przed grypą, a nie przeziębieniem, które z reguły pojawia się kilka razy w roku (najczęściej jesienią i zimą).

Żeby sprawdzić ceny, z uwagi na częste ich zmiany, należy kliknąć w obrazek lub nazwę producenta znajdującą się poniżej.

Foto:

Właściwość:

Rozmiar:

Producent:

f-gripex-max-20-tabletek Tabletki na grypę 20 tabletek Zobacz więcejGripex
f-coldrex-maxgrip-o-smaku-cytrynowym-10-saszetek Środek przeciw grypie i przeziębieniu

10 saszetek

Zobacz więcej

Coldrex

Jak rozpoznać grypę?

O wiele łatwiej rozpoznać grypę (tylko na podstawie pojawiających się dolegliwości) w momencie, gdy panuje epidemia grypy. Wówczas ławo stwierdzić, że osoba z gorączką i dolegliwościami takimi jak kaszel czy ból gardła mają właśnie grypę. Należy pamiętać również o tym, że u małych dzieci (do 2 roku życia) często zamiast kaszlu pojawiają się wymioty i rozdrażnienie.

Jeżeli lekarz ma wątpliwości co do choroby może (a nawet powinien) skierować chorego na badania laboratoryjne. Na podstawie pobranej z nosa i gardła wydzieli można wykryć wirus grypy. Takie badanie jest także stosowane u osób, które leczone są w szpitalu. U większości chorych nie jest jednak stosowane, a choroba jest określana na podstawie objawów i dolegliwości. Powodem tego jest fakt, iż nie zmienia ono podstawowych zasad postępowania z osobą chorą.

Objawy alarmowe – kiedy grypa staje się groźna?


Grypa nie zawsze przebiega tak jak opisaliśmy powyżej. Dlatego w momencie, gdy pojawią się objawy alarmowe ? nasilenie się choroby i powikłania, chory powinien niezwłocznie trafić do szpitala pod opiekę lekarzy. Do takich objawów należą:

 • Duszności i ogólny problem z oddychaniem (oddech przyspieszony lub ciężki, głośny, chrapliwy)
 • Uczucie „jakby brakowało tchu”
 • Ucisk w klatce piersiowej, ból w płucach
 • Krew pojawiająca się podczas plucia, różowa ślina
 • Majaczenie, utrata przytomności, kłopoty z budzeniem, drgawki, dezorientacja
 • Osłabienie mięśni – trudności z poruszaniem się
 • Mała ilość, bądź brak moczu
 • Uczucie suchości w ustach, brak łez podczas płaczu
 • Niskie ciśnienie krwi
 • Gorączka powyżej 40°C
 • Sine, bądź też krwiste plamki pojawiające się na skórze, sine wargi

Chory powinien się także udać do lekarza kiedy:

 • silne objawy i wysoka gorączka utrzymują się powyżej 3 dni
 • choroba mimo podjętego leczenia znacznie się nasiliła
 • po kilku dniach przerwy ponownie pojawia się gorączka

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Komentarze